Zánět a křivé nohy
Napsal: pát 07. zář 2012 10:50:42
od Admin ANF
DOTAZ:
Máme 4 - měsíčního leonka. Koupili jsme ho s papíry, ale jak se zdá nevyhnuli jsme se problému s nohami. Má 4měsíce a váží 34kg, hrozně rychle roste. Dáváme mu vařené hovězí, kuřecí s těstovinami, rýží, kozí mléko, tvaroh s vejcem, pribináky, granule má PRO PLAN - 3x denně. Stravu kombinujeme.
Bohužel dostal zánět kloubů, a léčíme ho u pana doktora. Podle pana doktora nemá nožky ideální, má je křivé. Chtěli bychom poradit, co by mu pomohlo a co by mohl užívat po vyléčení zánětu.
Bere ještě 2xdenně NUTRADYL.
Re: Zánět a křivé nohy
Napsal: pát 07. zář 2012 10:52:11
od Admin ANF
ODPOVĚĎ:
stav psa je způsoben (i když to bude vet. lékař zřejmě popírat) nedostatkem vápníku, který vzniká vinou velice rychlého růstu u velkých plemen a současnou výměnou chrupu mléčného za trvalý. Pokud se včas preventivně, nejpozději od dovršení 2. měs. věku nepřidává vápník v dobře zužitkovatelné podobě, dochází v organismu psa k jeho nedostatku, neboť vše, co je v potravě se spotřebuje k vývoji zubů trval. chrupu, a není-li dost v potravě, začne se vlivem parathormonu odbourávat z kostí včet. koncových částí dlouhých kostí končetin, které tvoří klouby. Dochází však nejen k poškození kostí, ale i kloub. chrupavek, kloub. pouzder, vazů atd. Je tudíž třeba ošetřit kostní, chrupavčitou i vazivovou tkáň tvořící velké klouby. Obávám se, že konstatoval-li vet. lék. zánět kloubů, ordinoval nesteroidní antiflogistika jako je např. Metacam nebo Rimadyl. Tyto léky sice tlumí zánět, ale také bolestivost kloubů, takže pes je pohybem nadále zatěžuje, čímž se jejich špatný stav - původní prapříčina obtíží - dále zhoršuje (bolestivost zde na zvíře působí preventivně). Je to jednoznačně začátek cesty do pekel. Chcete-li psa zachránit, musíte se aplikace těchto léků co nejdříve zbavit - ukončit jejich podávání a bezodkladně učinit násled. opatření:
1. Změnit stravu. Vynechte úplně nebo z valné části maso hovězí i kuřecí (obojí je bohatým zdrojem fosforu, kterého má nyní pes v organismu nadbytek a tento fosfor ještě vypuzuje z těla vápník), zcela tvaroh (že ten je zdrojem vápníku, je pustá pověra, kterou bohužel šíří i někteří vet. lékaři a často chovatelé) a pribináky. Podávané granule (bez ohledu na to, zda jsou určena pro štěňata velkých plemen nebo ne) nesmějí obsahovat příliš proteinů, doporučitelné je rozmezí 24 - 28 % (ani o 1 % víc). Klidně můžete dávat krmivo pro dospělé jedince, trochu tak zpomalíte růst, což je žádoucí (nadbytek proteinů jej podporuje).
2. Nutradyl psu v daném stavu nepomůže, musíte jej nahradit podstatně účinnějšími, i když - bohužel - zřejmě (již s ohledem na těl. hmot. psa) dražšími přípravky ze skupiny chondroprotektiv v součinnosti s aktivátorem látkové výměny v kostní tkáni a rychle využitelným zdrojem vápníku. Doporučuji vzhledem k popsanému stavu Canhydrox GAG v dávce 2 tbl. na 5 kg těl hmot. denně po dobu min. 4 měsíců v kombinaci s přípravkem Arthro-Tabs v dávce 1 tbl. na 10 kg těl. hmot. 2krát denně po dobu min. 2 měs., pokud by pes nebyl zcela O. K., tak ještě další 2 - 4 měs., a s přípravkem Calcium citrat v dávce 0,5 g na 1 kg těl. hmot. denně rozděleně ve 3 dílčích dávkách, vždy po krmení (na plný žaludek) nebo s krmivem. Jde o velice účinnou a po dlouhé roky u velkých plemen včetně mnoha leonbergerů osvědčenou kombinaci. Je nutno dodržovat doporučené dávky všech 3 preparátů i dobu podávání! Ani v případě zlepšení nelze aplikaci žádného z nich úplně přerušit, kolem 7 - 8 měs. věku by se dalo uvažovat o příp. snížení dávek s přihlédnutím k aktuál. stavu pohyb. ústrojí (je nutno mít na paměti, že jde o vývojovou poruchu, a že psu bude v tomto směru nutno věnovat náležitou péči až do dokončení tělesného vývoje - u samců to může být 20 - 24 měs.).
3. Chraňte psa před jakoukoli větší fyzickou zátěží - nežádoucí jsou dlouhé vycházky, veškerý nucený pohyb (včetně honiček s jiným psem), a to i pokud by byl již zdánlivě v pořádku. Kondiční pohyb je však nezbytný, vycházky volte zpočátku častější a kratší.
4. Pokud by stav psa byl tak špatný, že by se kvůli bolestivosti nedokázal bez nesteroid. antiflogistik vůbec pohybovat, tj. pokud by se nemohl ani vyvenčit, můžete všechny doporučené přípravky podávat spolu s léky - žádné kontraindikace ani nežádoucí interakce nehrozí. Snažte se však léků co nejdřív zbavit. Delší doba podávání ani není možná. Jestliže by pes jevil nechutenství nebo zvracel, ihned jejich podání přerušte - hrozí poškození žaludku s fatálnímí následky, zejména nepodávají-li se současně léky na ochranu žalud. sliznice (např. Helicid nebo Lanzul).
S podáváním doporuč. přípravků v žádném případě nečekejte až po zlikvidování zánětu. Faktický stav pohyb. aparátu by se (i přes relat. dobrou pohyblivost) každým dnem jen zhoršoval.
DOPORUČENÉ PŘÍPRAVKY:
Canhydrox GAG
Arthro-Tabs
Calcium citrat