Panostitida u německého ovčáka
Napsal: čtv 09. dub 2015 16:59:35
od Cejen
Dobrý den. Mám NO 6 měsíců a jiz druhý měsíc navštěvuji veterináře. Psovi diagnostikoval Panostitidu. Pes kulhá a je to opravdu bolostivy stav. Dostal antibiotika ale jeho stav se neměnil. Dnes dostal prednison. 1 tbl. denně na 7 dni. Rozbor krve dopadl tak, že máme vysoký fosfor. Nevim co dál.
Stereoidy u tak mladého psa mi nesedí. Rady typu-to přejde samo, mě děsí. Pes je plný života a tak nevím co dál.
Re: Panostitida u německého ovčáka
Napsal: úte 14. dub 2015 14:08:24
od Admin ANF
Dobrý den,
vzhledem k věku psa a plemenné příslušnosti jakož i připoj. informací o hladině fosforu v krvi usuzuji, že primární příčinou obtíží je dysbalance dvou hlavních makroprvků – vápníku a fosforu, konkrétně nedostatek vápníku. Poměr obou prvků by měl u psa daného plemene a věku činit zhruba 1,8 : 1 ve prospěch kalcia, čím bližší je poměru 1,2 : 1, tím větší je riziko potíží. Nevím, byla-li panostitida konstatována také laboratorně, hematologicky, díky vysokému množství eozinofilů. Prednizon je kortikoid, který nemůže pes brát dlouhodobě kvůli mnoha vedlejším nežádoucím příznakům, kromě toho neřeží samu podstatu věci, pouze tlumí zánět a bolest jej provázející. Bude se jej třeba co nejdříve zbavit. I když nepochybně jde o vývojovou záležitost, spoléhat na to, že přejde sama, nelze, nepřejde. Mohu doporučit v iniciální fázi kombinaci přípravku Canhydrox GAG v dávce 4 tbl. / 10 kg těl. hmot. denně (polovinu ráno, polovinu večer) na dobu 4 měs. + Calcium citrat v dávce zpočátku 0,5 g / 1 kg těl. hmot. denně, rozděleně na 2, lépe 3 dílčí dávky vždy s jídlem nebo ihned po něm. Později – podle aktuálního stavu – by se dávka citrátu postupně snižovala. Touto kombinací se napraví nepoměr Ca : P a současně se glykosaminoglykany z Canhydroxu ošetří přetěžovaný kloubní aparát. Dávky kalcia ztlumí nikoli ze dne na den, ale přece jen postupně zánět a bolest.
Psa fyzicky nepřetěžujte, režim spíš klidový, i když vím, že je to u mladého psa problém (ale jde o to, aby nedošlo k nevratným, resp. jen chirurg. zákrokem řešitelným poškozením pohyb.ústrojí). Žádný nucený pohyb, aporty, výcvik (zadržení), skoky přes překážky, honičky s jinými psy! V krmivu by nemělo být více jak 26 – 28 % proteinů živočiš. původu. Pamatujte, že kuřecí maso obsahuje 17krát a hovězí 16krát víc fosforu než vápníku. Tvaroh obsahuje také méně vápníku než fosforu (3krát). I po běžné aktivitě (vycházce)musí mít pes dostatek času na odpočinek.
Protože nelze vývoj případu jednoznačně prognozovat, ozvěte se za 2 – 3 týd. po začátku podávání doporučených přípravků, jak pes vypadá. Podávání těchto přípravků nikterak neomezuje účinnost podávaných léčiv. Prednizon ale podávejte vždy na plný žaludek a pokud možno odděleně od Canhydroxu GAG i Calcium ctrátu (kortikoidy trochu dráždí žalud. sliznici).
Ivan Stuchlý
Re: Panostitida u německého ovčáka
Napsal: ned 19. dub 2015 10:20:34
od Cejen
Děkuji za radu. Vim, že jste radil jedné kamaradce , která měla problémy s novofunlanďanem a Vaše rada ji velmi pomohla. Sehnal jsem krmení Bosch s bilkovinou 21% a objednal jsem Vámi doporuručené doplňky stravy. (Snad se ta vysoká pořizovací cena vyplati). Dám vědět jak se vyvíjí stav psa.
Re: Panostitida u německého ovčáka
Napsal: ned 17. kvě 2015 16:30:17
od Cejen
Dobrý den. Podávám léčiva dle vaší rady. 18.5. to budou 3 týdny. Pohyb se o hodně zlepšil. Není to již strnulost a kulhání.
Zadni pravá noha se vyosuje do O. Problém vidim spíše v páteři nez v nohou. Jelikož je již od 4. měsíce bez většího množství pohybu jeho tělo je nezpevněné vzhledem k věku. Chodíme na krátké procházky a planujeme plavání. Budu vás nadále informovat.
Re: Panostitida u německého ovčáka
Napsal: pon 18. kvě 2015 14:57:44
od Admin ANF
Dobrý den,
díky za zprávu, za důležité pokládám, že došlo alespoň k částečnému zlepšení. I když chápu, že náklady spojené s nápravou stavu jsou nemalé, připomínám, že úplného odstranění vývojových obtíží zejména u disponovaných plemen, jakým NO nepochybně je (přeúhlené pánevní končetiny kvůli požadované spádité horní linii těla), nelze, bohužel, dosáhnout během několika málo týdnů. Kondiční pohyb, spíše častější vycházky na vodítku na kratší dobu konané přiměřeným tempem, nutný je, nuceného pohybu a přílišné zátěže bych se ale vyvaroval. Plavání je velmi vhodné, protože tělo je vodou nadlehčováno, takže klouby i svaly pracují aniž by byly nadměrně (nesením hmotnosti těla) zatěžovány, a to nejen pokud jde o končetiny, ale i páteř (i na ní je spousta kloubních spojení mezi jednotlivými obratli). Voda v přírodě je ale stále velmi studená, takže pozor na prochladnutí svalů a kloubů! Vzhledem k stavu pravé konč. bych ještě pokračoval původně doporučenými dávkami Canhydroxu GAG i Calcium citrátu. Hodně bude záležet na tom, jak se Vám podaří sladit přiměřenou fyzickou zátěž s klinickým stavem pohyb. ústrojí. Nic by se nemělo uspěchat, i když rozumím tomu, že si přejete, aby byl pes už v pořádku. Dejte, prosím, zase vědět.
S pozdravem
Ivan Stuchlý
Re: Panostitida u německého ovčáka
Napsal: ned 14. čer 2015 12:58:28
od Cejen
Dobrý den. Podávám další zprávu o stavu mého NO. Po 50dnech podávání vámi předepsaných léků se stav výrazně zlepšil. Kulhání odeznělo a předrentgen kyčlí dopadl na jedniču. I pravá noha je čistá. Zlepšila se kvalita srsti a začíná znovu trochu růst. Psovi je 7a půl měsíce má 25 kg . Má měkčí ucho, ale to začalo lehche klopit v posledních 14 dnech. Lehce začínáme s kondicí. Jsem profesionální psovod a pes bude jednou využívaný jako služební. Mám za sebou několik psů. Poprvé ale řešim takovýto problém. Moc diky za radu.
Re: Panostitida u německého ovčáka
Napsal: stř 24. čer 2015 8:55:28
od Admin ANF
Dobrý den,
děkuji za sdělení, které mě potěšilo, zejména pokud jde o zlepšený pohyb a žádoucí výsledek předrentgenu. Nicméně musím s nutnou opatrností trochu varovat před nepřiměřeným uspokojením – ucho svědčí o tom, že jeho chrupavka není zatím řádně kalcifikována, a proto je měkká, což je důkazem, že jistá dysbalance v makroprvcích (relat. nedostatek vápníku) ještě přetrvává. Znám, bohužel, případy, kdy se absence tohoto prvku objevila třeba v 8 – 9 měs., a proto s opatrností sobě vlastní bych s podáváním Canhydroxu a Citrátu ještě úplně neustával (u služeb. psa budete jistě v budoucnu potřebovat co nejlepší pohyb), zredukoval bych prozatím dávky obou o 50 %, ALE JEŠTĚ VYDRŽEL. S tréninkem, prosím, opatrně – zejména skoky přes překážky, zadržení (vše, kde pes musí prudce brzdit z rozběhu – to je velký nápor na klouby, které určitě ještě nejsou v jeho věku “hotové”). Totéž aport. Můžete to cvičit, ale nikoli mnohokrát po sobě bez odpočinku. On je každý případ jedinečný a zde si myslím, že nejdůležijší je poskytnout psu na vývoj i růst dostatek času, tzv. ho “nepřetáhnout”. Ať se Vám to daří!
S pozdravem
Ivan Stuchlý