Dotaz na obsažené látky v ANF krmení
Napsal: stř 09. pro 2015 10:14:40
od Admin ANF
Dobrý den,
chtěla jsem svému pudlovi dopřát lepší krmivo - ANF- a v jeho složení jsem našla fosforečnan sodný, chlorid draselný( což je sůl), chlorid sodný (taky sůl). Z toho plyne, že to není pro psy vůbec zdravé krmivo!!!
Re: Dotaz na obsažené látky v ANF krmení
Napsal: stř 09. pro 2015 10:15:56
od RNDr. Ivan Stuchlý
Deklarace uvedených sloučenin je naopak velkým plusem výrobce krmiv ANF. Jiní výrobci tyto látky sice nedeklarují, ale při výrobě používají. Kritizované sloučeniny jsou pro organismus psa zdrojem velmi významných a důležitých fosforečnanových (fosfátových) aniontů, které jsou potřebné k biosyntéze tělu psa vlastních organických fosfátů, ke kterým náležejí kromě jiných nukleové kyseliny (DNA, RNA) a fosfáty makroergické (ATP, ADP, AMP), které jsou nenahraditelným zdrojem energie v buňkách různých tělesných tkání, bez nichž by jejich činnost byla deficitní. Jak chlorid draselný, tak chlorid sodný jsou chemicky soli (= produkty chemické reakce zvané neutralizace), a to kyseliny chlorovodíkové. To je silná anorganická kyselina, kterou v organismu psa produkují žlázky žaludeční sliznice. Bez ní by pes, který vzhledem k sekodontnímu charakteru zubů nedokáže potravu v ústech rozmělnit (nežvýká také kvůli stavbě čelistního kloubu jako člověk nebo přežvýkavci), nemohl vůbec trávit. Kuchyňskou solí je však pouze sůl sodná. Chlorid draselný bývá používán jako její náhražka u lidských pacientů s nemocnými ledvinami, nicméně kuchyňskou solí rozhodně není. V krmivech ANF nejsou tyto látky ovšem používány jako zchutňovadla (ochucovadla), ale jako zdroje draslíku (draselného kationtu) a sodíku (sodného kationtu), dvou důležitých biogenních (k životu nezbytných) prvků. Jsou tudíž přítomny jen v nezbytných minimálních množstvích. Draselný kationt je životně nutný pro správné fungování neuronů (nervových buněk) a svalových buněk (včetně srdeční svaloviny), sodík se podílí na udržení objemu vody v organismu a je nezbytný pro fyziologické elektrické procesy na buněčných membránách. Protože oba prvky musí pes stejně jako jiné minerálie získávat potravou, je jejich přítomnost v kompletním krmivu nezbytná a v žádném případě nevede ani k hyperkalemii, ani k hypernatremii, čili neškodí. V různých materiálech, mnohdy pochybného původu, se lze dočíst, že sůl (kuchyňská) psu škodí. To je sice pravda, ale jen potud, že potrava psa nesmí být přesolená, slaná jako strava lidská, neznamená to však, že nesmí být v potravě psa vůbec obsažena – došlo by pak k hyponatremii, která by vedla záhy k metabolickému rozvratu organismu. Při hypokalemii by zase poměrně rychle nastaly poruchy srdečního rytmu, které by mohly vést až k selhání orgánu.
Tvrzení, že krmiva ANF jsou nezdravá, je tudíž zcela nepravdivé. V případě jakýchkoli pochybností je nezadatelným právem tazatelky objednat si u příslušné státní instituce (SVÚ, ÚKZÚZ) laboratorní stanovení hladin kritizovaných sloučenin v úředně odebraných vzorcích krmiv.
Ivan Stuchlý