správný růst štěněte krmeného "syrovou stravou"

Moderátor: ivan.stuchly

Labrador
Příspěvky: 1
Registrován: sob 07. led 2017 0:09:50

správný růst štěněte krmeného "syrovou stravou"

Příspěvekod Labrador » sob 07. led 2017 2:03:49

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně vápníku.
Mám 5 měsíční štěně Labradorského retrievera, od narození je krmen syrovou stravou (v chovné stanici i u mne). Váží 24kg.
Krmím:
maso - kozí, kuřecí, hovězí a někdy i vepřové.
Neprané držky - kozí a hovězí.
Játra, ledviny, slezinu, srdce, šlachy atd. – kozí, hovězí, vepřové a kuřecí.
Kuřecí - krky, křídla…
Kosti na okus.
Maso nechávám min. 4 dny přemrznout.
Máme vlastní farmu, tudíž kozí a vepřové máme vlastní.
Kravský - Tučný tvaroh, bílý jogurt, kefír
Kozí (v sezóně duben-listopad) mléko, sýr a syrovátku.
Zeleninu a ovoce - strouhané
Doplňky – 1 lžíci denně PetVet ascokelp,
3 tbl. denně Pangamin,
1 lžičku týdně Roboran H fa.Univit
denně 2ml Apto-flex (equine) fa. Orio pharma
Krmnou dávku odvažuji podle této tabulky http://www.manwe.eu/index.php/jidelniek-pro-tata

Než jsem si štěně dovezla domů, snažila jsem se zjistit co nejvíce o krmení syrovou stravou (předchozího psa jsem krmila granulemi). Skoro všude se dočtete (např. v knize od pí. Novosadové), že potřebu vápníku u štěněte snadno pokryje dávka kuřecích krku atd. A pro úplnou jistotu může člověk přidávat mořské řasy a pak je vše na 100% v pořádku.
Přezubovat začal cca před třemi týdny.
Každý den chodíme na kratší procházky cca do 4km a zatím neměl jediný problém (prošláplé tlapky, kulhání…)
Minulí týden jsme se nechala přemluvit k dvanácti kilometrové procházce (s dvěma hodinovými zastávkami, spaní, žraní). Cestu zvládal dobře, ale mám strach, jestli jsem neudělala hloupost a nepřehnala to. Dva dny potom mě přišlo, že nepatrně kulhá při klusu na přední tlapku. Více jsem omezila procházky (častější a kratší).
No a Vás bych se tedy ráda zeptala:
Zdali to nepatrné kulhání nebylo upozornění na nedostatek vápníku?
A zdali bych měla do krmné dávky něco přidat nebo naopak ubrat?
Chovatelka mi doporučila Calcium citrat od CANINI

Předem moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

E. Malinová

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 34
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Re: správný růst štěněte krmeného "syrovou stravou"

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » pon 09. led 2017 16:35:14

Dobrý den,

strava je velice pestrá a štěněti evidentně svědčí, potíže nastalé po mimořádné zátěži, které je v tomto období radno se vyvarovat, mohou přesto svědčit o jistém deficitu vápníku.
Ten se nemusí zpočátku projevit nijak markantně v exteriéru, ale protože kosti, zejména epifýzy dlouhých kostí končetin, jsou oslabené, přenáší se při fyzické zátěži velká
námaha na klouby a vazy je obepínající, což může zhoršit jejich stav, pevnost a pružnost. To se může projevit kulháním, příp. i prošlapy tlapek nebo nekorektním postojem
(vpředu rozbíhavými tlapkami, vzadu nejčastěji sbíhavými hlezny). Snad jediný problém při výživě je ten, že maso (svalovina i vnitřnosti) obsahuje mnohonásobně (16 – 17 krát) více
fosforu než vápníku. Zatímco vstřebávání vápníku je přísně hormonálně řízeno, fosfor se vstřebává lineárně a dojde-li k jeho nadbytku, což se stává při stravě bohaté masem
běžně, obsazuje v matrix kostní tkáně vazebná místa vápníku, který jakmile nenajde v těle promptně uplatnění, je záhy eliminován – vyloučen ledvinami jako nepotřebný. To
je příčinou oslabení kostí. Tvaroh – i když se to stále traduje – není vydatným zdrojem kalcia z podobného důvodu, obsahuje 3krát víc fosforu. Doporučoval bych proto
1. přiměřeně zredukovat denní dávku masa a tvarohu,
2. psa nepřetěžovat,
3. přidávat do krmiva Calcium citrat (jak Vám bylo doporučeno) ke zlepšení kalcifikace spongiózy epifýz dlouhých kostí, a to v dávce 1 g / 1 kg těl. hmot. denně, rozděleně
na tři dílčí dávky (kvůli rovnoměrnému vstřebávání a lepšímu využití), vždy s potravou, anebo hned po krmení, nikdy na prázdný žaludek,
4. přidávat do krmiva přípravek (Petvital) GAG plv. k ošetření kloubních chrupavek a vazů, a to v dávce 3 stř. vel. čaj. lž. s mírným kopečkem denně – možno rozdělit na 2 dílčí dávky,
5. na těchto dávkách vydržet do konce výměny chrupu a ještě min. 4 týdny potom (možno i déle), pak pokračovat dávkami sníženými podle aktuálního stavu.
6. ostatní používané doplňky kromě Pagaminu a Ascokelpu vysadit.
Pokud jde o kuřecí krky, obávám se, že by jich k uspokojení nároků na vápník musel pes zkonzumovat tolik, že by se jeho trus byl velmi tuhý, přímo kamenný, bělavě žluté
barvy, zácpový.

V případě nějakých nejasností nebo problémů jsem k dispozici.

S pozdravem

Ivan Stuchlý


Zpět na “STAVBA TĚLA, KOSTI, KLOUBY A ŠLACHY”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti