Canina Semena Černuchy seté

Zde najdete odborné články

Moderátor: ivan.stuchly

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 34
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Canina Semena Černuchy seté

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » pon 19. bře 2018 11:48:52

Semena černuchy seté (Schwarzkümmelsamen) - Černucha setá (Nigella sativa) je jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovitých, elegantního vzhledu, dorůstající kolem 30 cm výšky, s modrošedě zbarvenými květy. Její semena jsou drobná, téměř černě zbarvená. Odtud je také odvozen německý název, který v doslovném překladu znamená „semena černého kmínu“. Kmín je ovšem semenem jiné rostliny, a to kmínu kořenného z čeledi miříkovitých.

Semena černuchy seté mají výraznou chuť, pro kterou se uplatňují již po dlouhá staletí v mletém stavu jako koření oblíbené v řecké, turecké, egyptské a indické kuchyni, zejména při přípravě pokrmů zeleninových a obsahujících luštěniny. Usnadňuje jejich trávení. Běžně se přidává do kořenících směsí, jejichž základem je kari, pro zvýraznění jejich chuťové atraktivity a zvýšení účinnosti, tj. lepší stravitelnosti pokrmů. Kromě toho, že usnadňují trávení a předcházejí flatulenci (nadýmání), nacházela semena černuchy pro obsah éterických olejů již v dávných historických dobách také uplatnění při prevenci ektoparazitóz, jako repelent proti vším, blechám, klíšťatům aj., a endoparazitóz, jako přírodní anthelmintikum proti škrkavkám, tasemnicím ad. helmintům (tzv. červům).

Díky obsahu nigellinu mají semena černuchy pozitivní vliv na činnost jater a ledvin, usnadňují jejich práci, působí jako antioxidant a chrání buňky tělesných tkání před poškozením škodlivinami vznikajícími při různých metabolických poruchách nebo toxiny z vnějšího prostředí. Semena jsou však také zdrojem mnoha mastných kyselin a stopových prvků, které se svými účinky uplatňují při tlumení různých zdravotních potíží. Zejména jsou vhodná k posílení imunitního systému organismu, podpoře výměny látkové, tlumení některých psychických problémů a ke zkrácení období rekonvalescence. V široké nabídce přípravků fy Canina představuje přípravek obsahující mletá semena černuchy seté především významné obohacení té sekce, do níž patří také Dog Immun Protrect, Moortränke, Magen Balance a Darm-Gel. Jde o přípravky určené k úpravě poměrů v zažívacím taktu a tlumení trávicích potíží nejrůznějšího původu. V případě potřeby je lze navzájem účelně kombinovat, aby bylo dosaženo synergického efektu, vzájemného posilování účinků.
Přípravek Schwarzkümmelsamen je čistě přírodní produkt, který neobsahuje žádné chemicky vyrobené přísady. Je ze 100 % tvořen jemně mletými semeny černuchy seté. Obsahuje 22,2 % proteinů, 32,2 % tuků, 7,9 %, vlákniny a 4 % popelovin. Doporučuje se podávat 1 středně velkou čajovou lžičku (s mírným kopečkem) na 5 kg tělesné hmotnosti, maximálně 6 čajových lžiček denně. Jedna čajová lžička obsahuhje asi 3 g prášku. Ten je nutno smíchat s vlhkou potravou. Suchá granulovaná krmiva musejí být před podáním provlhčena vlažnou vodou nebo neslaným vývarem. Pro příjemně oříškově kořeněnou vůni je přípravek obecně dobře přijímán. Je třeba ukládat jej mimo dosah dětí a uchovávat v suchém stavu při pokojové teplotě (do 25 °C).

RNDr. Ivan Stuchlý

Zpět na “Odborné články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti