Canina Hovězí tuk v prášku

Zde najdete odborné články

Moderátor: ivan.stuchly

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 35
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Canina Hovězí tuk v prášku

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » stř 07. bře 2018 12:48:10

Hovězí tuk v prášku (Rinderfettpulver)

Lipidy jsou přírodní látky z hlediska chemického různého složení, jejichž základní složkou jsou vyšší mastné kyseliny. Z hlediska nutričního (výživářského) jsou pro psy a kočky důležité lipidy, které patří do skupiny acylglycerolů. Ty mohou být za normálních podmínek (teploty a tlaku vzduchu) tuhé nebo tekuté. Tuhé se nazývají tuky, tekuté oleje. Obojí mohou být rostlinného nebo živočišného původu. Jak různé je jejich chemické složení, tak rozdílné jsou jejich funkce v organismu psa a kočky. Obecně se dá říci, že některé, ty které patří mezi triacylglyceroly, jsou pro psa a kočku především rezervním zdrojem energie. Jejím pohotovým a z fyziologického hlediska rychle odbouratelným zdrojem jsou také sacharidy (glycidy). Ty však jsou u psů a koček vzhledem k látkové výměně typické pro masožravce záhy vyčerpatelné, takže zdrojem využitelným po delší dobu jsou pro ně pouze tuky. Ty, které patří mezi triacylglyceroly, se u psů a koček podílejí na tvorbě pro život nezbytných tukových rezerv, využívaných tehdy, když už je pohotovostní glycidický zdroj energie vyčerpán.

Kdy taková potřeba nastává? Ve všech případech delší dobu trvajícího zvýšeného až mimořádně závažného nárazového fyzického zatížení, např. u intenzivně chovně využívaných psů a fen nebo koček a kocourů, u psů používaných sportovně, např. k agility, ale také u dostihových chrtů nebo tažných saňových psů, trvale pracovně využívaných psů služebních u armády, policie a vězeňské služby, záchranářských a loveckých, držených i v zimě ve venkovním kotci, u koček, které chodí i v zimě ven, u jedinců, kteří jsou sice zdraví, cizopasníky nepostižení, správně živení, přesto však stále, tj. konstitučně, hubení až vyhublí. Ideálním zdrojem energie je ve všech těchto a podobných případech jakož i u zvířat podvyživených, majiteli zanedbaných nebo opuštěných, bezprizorných, Hovězí tuk v prášku (Rinderfettpulver) fy Canina.

Jde o přirozený zdroj dlouhodobé energie vyrobený z vařeného hovězího loje a hovězího vývaru, bez přídavku cukru. Tento živočišný tuk jsou schopni psi a kočky převádět na energii a využívat ji. Je to preparát vhodný i pro jedince v růstu, kteří mají tendenci být i přes dostatečný příjem potravy a řádné odčervení stále příliš štíhlí, a jedince se sklonem k hubnutí, pro březí a kojící feny a kočky, které díky němu mají náležitý obsah tuku v mléce, což zajišťuje řádnou výživu štěňat a koťat. Je přínosný i pro zvířata citlivá na jiné tuky ze skupiny triacylglycerolů (máslo, sádlo) a ta, která špatně přijímají potravu. Podporuje chuť k jídlu. Je ideálním zdrojem živočišného tuku pro psy krmené syrovým masem, neboť to obsahuje živočišného tuku velmi málo. Jde o přípravek chuťově pro psy i kočky atraktivní, dobře stravitelný, který v doporučené dávce dodává zvířeti energii na celý den. Obsahuje 72 % vařeného hovězího tuku (loje), 27,9 % hovězího vývaru, 0,1 % extraktu z rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis), přírodního antioxidantu zabraňujícího degradaci (oxidaci čili žluknutí) tuků a usnadňujícího také jejich trávení a tím i využití, a 21 % proteinů. Energetická vydatnost 100 g přípravku činí 740 kcal (3100 kJ). Psům se dává ½ lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti, maximálně 3 čajové lžičky denně, kočkám ½ lžičky, u velkých jedinců maximálně 1 čajová lžička denně (1 stř. velká čaj lžička obsahuje asi 2 g prášku). Přípravek se podává zamíchaný do obvyklého vlhkého krmiva. Suché granule je třeba předem provlhčit.

RNDr. Ivan Stuchlý

Zpět na “Odborné články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host