Na první pohled by se mohlo zdát, že barfování je se současným podáváním doplňkových krmiv v naprostém protikladu. Vždyť podstatou tohoto způsobu výživy je návrat k přirozené, tj. syrové stravě, takové, jakou přijímá volně žijící předek všech domácích psů – vlk obecný. Již na druhý pohled je však zřejmé, že chovatelé a majitelé psů nemohou svým psům poskytnout naprosto stejnou potravu, jakou přijímají volně žijící šelmy psovité.
Zaprvé - maso zvířat porážených na jatkách, byť podávané v syrovém stavu, neobsahuje ani vitaminy, ani jiné látky, které s masem ulovené kořisti získává vlk obecný. Ten totiž požírá, pokud měl dobrý lov, maso právě ulovené kořisti, tedy úplně čerstvé, nevykrvené. Konzumuje také vnitřnosti (játra, slezinu, atd.) včetně tenkého střeva, a to i s jeho obsahem. Taková potrava je bohatá na vitaminy a jiné látky, protože prostřednictvím natráveného obsahu zažívacího traktu uloveného býložravce přijímá predátor i rostlinnou složku stravy, a to ve stavu dokonale vyhovujícím možnostem jeho relativně krátkého a jednoduše uspořádaného zažívacího traktu, tj. pro jeho organismus využitelném. Po této stránce není vykrvené maso jatečných zvířat, a to ani ve stavu syrovém, s masem čerstvě zabité kořisti srovnatelné. V mase na jatkách poražených a vykrvených zvířat chybějí vitaminy vyskytující se v mase čerstvě zabitého nevykrveného zvířete - kořisti vlka obecného, ale i mnohé jiné nutriční látky obsažené v potravě rostlinné.
Zadruhé - psu krmenému syrovou zeleninou a ovocem chybí odpovídající množství látek v rostlinné složce stravy obsažených z toho prostého důvodu, že s ohledem na krátkost jeho zažívacího traktu, jakož i nepostačující mikrobiální a enzymatickou výbavu, jsou pro něho „nedobytné“. Tato potrava je pro psa stravitelná pouze v omezené míře nebo zcela nestravitelná. Přesto, že mnozí psi mají rádi určité druhy zeleniny a ovoce, protože jim chuťově vyhovují, potřebné spektrum a množství vitaminů a vápníku z nich získat nedokážou, resp. nejsou zpravila schopni jich zkonzumovat a dokonale strávit každý den takové množství, které je nezbytné k uspokojení alespoň základních požadavků jejich organismu v tomto směru. Tato strava je pro ně především zdrojem nestravitelné vlákniny, která příznivě působí na činnost trávicího ústrojí tím, že podporuje jeho peristaltiku, ale nezbytné složky nutriční jim nedodá, protože – na rozdíl od vlka požírajícího zažívací trakt kořisti – není náležitě předzpracovaná, natrávená.
A zatřetí - při převážném krmení psů masem je třeba uvážit také obsah makroelementů, vápníku a fosforu, který činí např. v kuřecím mase (svalovině) 1 (Ca) : 17 (P) a v hovězím mase (svalovině) 1 : 16. Ve vnitřnostech – játrech, ledvinách, slezinách - není tento poměr o mnoho lepší a je tedy v podstatě naprosto opačný než potřebuje pes. U dospělých jedinců by měl činit zhruba 1,2 : 1, u odrůstajících štěňat malých a středních plemen má být asi 1,5 : 1 a u mladých a zvláště rychle rostoucích jedinců velkých a obřích plemen musí činit 1,8 - 2 : 1, vždy ve prospěch vápníku. Je-li tudíž základem výživy psa převážně maso, hrozí nebezpečí nedostatečné kalcifikace kostí a jejich snadné lámavosti, stav pro který má němčina výstižné označení „Nurfleischsyndrom“ (tj. soubor příznaků z výlučného krmení masem), což bylo v minulosti typické onemocnění řeznických psů.
Podávání kostí může sice nepoměr mezi vápníkem a fosforem z masa (svaloviny, vnitřností) do určité míry kompenzovat, sotva lze však předpokládat, že by jich pes dokázal denně zkonzumovat takové množství, aby se poměr vápníku a fosforu změnil v potravě z krajně nevhodného na žádoucí. Naštěstí je možno tuto disproporci snadno vyrovnat, stejně jako nedostatek vitaminů aj. látek v nativní stravě, podáváním vhodných doplňkových krmiv. Nezbytná jsou buď vitaminově minerální krmiva jako je Canipulver nebo Caniletten, anebo - tam, kde je fosforu nadbytek - přípravky jež jsou pouze zdrojem vápníku (Calcium carbonat, Calcium citrat) a preparáty polyvitaminové (V25, Canivita). Potřebné jsou též zdroje vysoce nenasycených mastných kyselin, jako je Dermliquid (Skin-Drops) nebo Dermcaps (Skin-Caps), příp. (zejména u velkých a obřích plemen a hlavně v době růstu a přezubování) chondroprotektiva (GAG plv. / tbl., Canhydrox GAG, Arthro-Tabs).
Firma Canina® dodává jako jediná ze světových výrobců i speciální doplňky stravy pro zkompletování žádoucího složení krmné dávky psů živených barfováním, jako je Barfer´s Best a Barfer´s Best Junior (s obsahem vápníku, všech vitaminů skupiny B a mikroelementů – vše v podobě ryze přírodních zdrojů) a Barfer´s Oil (ryze přírodní za studena lisovaný, dobře stravitelný a psy ochotně přijímaný konopný olej obsahující 76 % vysoce nenasycených mastných kyselin včetě esenciální kyseliny gama-linolenové), který je pro psa mnohem přínosnější než hojně nabízený lososový olej těžený z ryb chovaných v sádkách při norském pobřeží.
Ivan Stuchlý
Barfování a doplňková krmiva
Moderátor: ivan.stuchly
-
- Příspěvky: 34
- Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host