Enzym-Hefe prášek a Enzym-Hefe tablety

Zde najdete odborné články

Moderátor: ivan.stuchly

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 34
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Enzym-Hefe prášek a Enzym-Hefe tablety

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » pát 04. bře 2016 15:44:41

Tyto čistě přírodní produkty obsahují pouze mrazem ve vakuu sušené (lyofilizované) pivovarské kvasnice, které jsou velice bohatým zdrojem vitaminů skupiny B (B1 – thiaminu, B2 – riboflavinu, B6 – pyridoxinu, B12 – cyanokobalaminu atd.), což je většinou dobře známo, ale také enzymů, jejichž obsah je pro účinnost přípravků z nich vyrobených velmi důležitý.
Enzymy (fermenty) jsou bílkovinné sloučeniny (proteiny), které v organismu psa plní důležitou, ba rozhodující funkci biokatalyzátorů. Katalyzátory jsou obecně látky umožňující dvěma látkám, které by samy o sobě spolu nereagovaly, vytvořit vzájemnou reakcí jinou sloučeninu. V kaskádovitě probíhajících biochemických procesech v živém organismu jsou tyto biokatalyzátory naprosto nezastupitelné.

Případný nedostatek jediného příslušného enzymu může mít po přerušení zřetězených reakcí dalekosáhlé nepříznivé důsledky pro celý organismus. Chybí-li enzym, není substrát, za jehož asistence musí být zpracován, řádně odbourán a přeměněn na další potřebné sloučeniny. Hromadí se v buňkách, čímž je poškozuje, zatímco produkty, které z něj měly vzniknout, chybějí. Řetězec biochemických reakcí nemůže pokračovat, což je příčinou potíží, které mohou vyústit až ve vysloveně patologický (chorobný) stav. Množství rozmanitých enzymů je značné a všechny jsou pro správnou činnost veškerých tělesných orgánů nezbytné. Svoji katalytickou funkci realizují enzymy již v nepatrných množstvích, jsou však naprosto nezastupitelné.
Molekula enzymu se skládá ze dvou částí, bílkovinné, apoenzymu (apofermentu), a nebílkovinné, koenzymu (kofermentu, kofaktoru). Plně biologicky aktivní enzym (holoenzym) tvoří pouze obě jeho části. Například kofaktorem peptidylprolinhydroxylázy, která zabezpečuje (katalyzuje) hydroxylaci aminokyseliny prolinu na hydroxyprolin při tělu psa vlastní biosyntéze kolagenu, je kyselina askorbová (vitamin C). Při jejím nedostatku v organismu (byť jen relativním, nedokáže-li produkce kyseliny askorbové tělu psa vlastní uspokojit jeho nároky) přirozená tvorba kolagenu vázne. Z biologicky neaktivního prokolagenu, který je předposledním článkem řetězu reakcí při biosyntéze kolagenu, bez ní nikdy biologicky aktivní kolagen nevznikne. To se může nepříznivě projevit např. u mladého rychle rostoucího psa velkého plemene zpočátku nekorektním postojem končetin a posléze i pohybovými potížemi.

Pivovarské kvasnice druhu Saccharomyces cerevisiae jsou příslušníky říše hub (Fungi) a jsou to organismy fyziologicky velmi aktivní. Do substrátu, který jim poskytuje výživu, lze proto při jejich kultivaci přidávat ve vhodné podobě např. zdroje stopových prvků, které kvasnice aktivně zabudují do svému tělu vlastních sloučenin (proteinů). Po té, co jsou šetrně usušeny lyofilizací, nejšetrnějším způsobem zpracování, který jako jediný zachovává všechny látky v nich obsažené v plné účinnosti, jsou pro psa kromě vitaminů a enzymů i velmi dobře dostupným zdrojem mikroelementů, mnohem snáz využitelným než nerostné sloučeniny (tzv. soli) těchto prvků. V takovém případě se hovoří o „minerálních kvasnicích“.

Přípravky na bázi odhořčených pivovarských kvasnic špičkové kvality jsou základem přípravku Enzym-Hefe (sypká forma) a Enzym-Hefe Tbl. (tabletová forma) fy Canina pharma GmbH. Díky dokonalému odhořčení jsou pro psy chuťově velmi dobře přijatelné až atraktivní. Vynikají díky složení (část představují minerální kvasnice) vysokým obsahem proteinů, enzymů, vitaminů a stopových prvků. Tím příznivě ovlivňují různé orgánové soustavy, mimo jiné i nervovou tkáň a kůži. Zvyšují produkci energie na buněčné úrovni (v ústroječcích zvaných mitochondrie), a tím podporují bezchybný průběh složitých metabolických reakcí. Účinně posilují imunitní systém a kompenzují příp. nedostatek proteinů a glycidů (sacharidů) v potravě.
Uplatňují se zejména při zvýšeném energetickém výdaji, březosti a laktaci fen, intenzivním tréninku a praktickém nasazení psů pracovních (služebních, sportovně využívaných, záchranářských, vodících nevidomé, asistenčních) a loveckých, při rekonvalescenci, u psů stárnoucích a dlouhodobě či trvale stresovaných i u jedinců trpících bez jiné jednoznačně diagnostikovatelné příčiny nechutenstvím či některými chronickými zažívacími obtížemi.

Jako ryze přírodní produkt prostý jakýchkoli přidaných chemických látek jsou přípravky Enzym-Hefe a Enzym-Hefe Tbl. kombinovatelné i s jinými přípravky fy Canina, např. s preparáty na bázi hnědých mořských řas druhu Ascophyllum nodosum (Seealgenmehl a Seealgen Tbl.), s obsahem vysoce nenasycených mastných kyselin (Dermcaps a Dermliquid) aj. Sypkou formu je nutno předkládat psu ve vlhké potravě, tablety se před aplikací do krku musejí lehce smočit ve vodě (aby se nepřilepily na sliznici jícnu).

Zpět na “Odborné články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host