Canina Petvital Derm Caps a Derm Liquid

Zde najdete odborné články

Moderátor: ivan.stuchly

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 35
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Canina Petvital Derm Caps a Derm Liquid

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » stř 20. led 2016 10:21:19

Oba přípravky jsou zdrojem vysoce nenasycených mastných kyselin, někdy deklarovaných pod zkratkou PUFA - z angl. Polyunsaturated Fatty Acids - nebo pod odborným termínem polyenové mastné kyseliny. Význam těchto látek pro výživu psa, především dokonalou kondici pokožky a osrstění, je znám již poměrně dlouho. Zpočátku bývaly ty z nich, které jsou esenciální (čili životně nezbytné, protože si je organismus psa nedokáže sám vytvořit), počítány mezi vitaminy a označovány souborně jako vitamin F. Později se zjistilo, že pozitivní účinek nenasycených mastných kyselin na celý organismus, i jiné orgánové soustavy než kůže, souvisí úzce s jejich chemickou strukturou.

Mastné kyseliny patří z hlediska chemie k alifatickým monokarboxylovým kyselinám v jejichž řetězci je sudý počet atomů uhlíku. Na jednom konci molekuly je vždy skupina karboxylová (–COOH) a na druhém methylová (–CH3). Vyskytují se jako estery v přírodních tucích a olejích, ale i jako volné sloučeniny, např. transportní forma přítomná v krevní plazmě. V organismu psa jsou součástí složitějších tuků, např. triacylglycerolů (dříve glyceridů) a fosfolipidů, z nichž se mohou v případě potřeby uvolňovat působením enzymu lipázy.

Rozeznávají se mastné kyseliny nasycené a nenasycené. Řetězec molekuly nasycených mastných kyselin neobsahuje žádné dvojné vazby, v řetězci molekuly nenasycených je jedna či více dvojných vazeb. Právě ty jsou ve výživě psa velmi důležité. Dělí se na monoenové mastné kyseliny s jednou dvojnou vazbou v molekule a polyenové mastné kyseliny se dvěma nebo větším počtem dvojných vazeb. Podle lokalizace první dvojné vazby v molekule (počítáno od methylového konce) se nenasycené mastné kyseliny dělí do několika sérií (rodin,), které se většinou označují symbolem ω (omega) a pořadovým číslem atomu uhlíku s dvojnou vazbou v řetězci, např. ω3 (omega-3), ω6 (omega-6) nebo ω9 (omega-9).

Do série ω3 (omega-3) náležejí ty nenasycené mastné kyseliny, které mají dvojnou vazbu na 3. atomu uhlíku, do série ω6 (omega-6) ty, u nichž je na 6. atomu uhlíku atd. Lokalizace této dvojné vazby je rozhodující pro vlastnosti, a tím i úlohu sloučeniny v metabolických pochodech organismu psa. Podstatou účinnosti je jejich nestálost v místech dvojné vazby. V kontaktu s oxidačními činidly, např. extrémně agresivními volnými kyslíkovými radikály, se právě zde snadno štěpí, čímž eliminují jejich negativní působení na organismus jako celek. Chemická struktura (počet a lokalizace dvojných vazeb) je rozhodující pro jejich účinek, který se kromě jiného projevuje výrazně na látkové výměně v kůži.
Z hlediska výživářského se rozlišují mastné kyseliny esenciální a neesenciální.

K esenciálním (životně nezbytným) se řadí kyselina linolová a kyselina α-linolenová, to však neznamená, že ostatní nevykazují u psa v patřičných dávkách a za určitých okolností, např. při kožních potížích nejrůznějšího původu, významné ozdravné účinky. Nejvýraznější působení při dietoterapii a prevenci kožních potíží psa vykazují přípravky s určitým vzájemným poměrem nenasycených mastných kyselin ze série ω3 a ω6, který vyhovuje nárokům organismu psa a kočky. Aby se toho dosáhlo, je nutné volit jako jejich přírodní zdroje oleje původu rostlinného a živočišného.

K výrobě svých přípravků s vysoce nenasycenými mastnými kyselinami používá firma Canina olej z pupalky dvouleté (Oenothera bienis) a olej získávaný z těl mořských živočichů, nikoli ovšem ryb, ale drobných korýšů druhu Euphausia superba, tzv. krillu. Jinak se však oba přípravky dalším složením i svojí formou liší. Dermcaps se, jak jméno napovídá, dodává v podobě měkkých želatinových kapslí, Dermliquid se expeduje ve formě kapek. Kapsle jsou primárně určeny pro psy o těl. hmot. kolem 10 kg a větší a neměly by se ani dělit, ani otevírat, kapky se používají především pro psy o těl. hmot. do 10 kg a kočky.
Podle okolností mohou jeden i druhý přípravek užívat také psi či kočky jiné hmotnostní kategorie. Kapsle se potom podávají u malých zvířat v delším časovém intervalu (obden, 2krát týdně, 1krát za týden). Zejména tam, kde zvíře trpí svědivostí či má přeschlou lupovitou pokožku nebo suchou lámavou srst je aplikace Dermcapsů či Dermliquidu velmi přínosná. Totéž platí pro plemena dlouhosrstá, která vyžadují pravidelné česání. Srst je po nich krásně lesklá a pružná, pokožka dobře odolává různým vnějším i vnitřním inzultům.

Současně s jedním i druhým přípravkem s nenasycenými mastnými kyselinami lze podávat další doplňková krmiva fy Canina příznivě ovliňující kůži a osrstění. Osvědčená je kombinace s biotinovými preparáty podporujícími růst srsti - Biotinem forte tabletami (tbl.), Biotinem forte práškovým (plv.), Biotinem forte gelem nebo Biotin-Tabsy - a s přípravky vyrobenými z hnědé mořské řasy druhu Ascophyllum nodosum, které se používají především k zvýraznění pigmentace pokožky, srsti, nosu, okrajů pysků a očních víček atd., aniž by dodávaly i po dlouhodobém podávání bílé srsti nažloutlý nebo černé rezavý (tiziánový) nádech – Seealgenmehl (moučkou) a Seealgen tbl. (tabletami z moučky z mořských řas). Přípravky se svým účinkem vhodně doplňují s nenasycenými mastnými kyselinami, působí synergicky. Mohou být použity též jako podpůrná dietoterapie při specifické léčbě různých kožních onemocnění včetně parazitárních, jako je např. demodikóza (i k prevenci jejích recidiv).

RNDr. Ivan Stuchlý

Zpět na “Odborné články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host