Canina Biotin Forte

Zde najdete odborné články

Moderátor: ivan.stuchly

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 34
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Canina Biotin Forte

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » pon 26. říj 2015 11:34:19

Biotin (vitamin H) je vodorozpustný vitamin nezbytný pro zdraví pokožky, dokonalé osrstění, pevné drápy, ale také metabolismus tuků a tvorbu glukózy v játrech. Zúčastňuje se mnoha životně významných biochemických reakcí jako koferment enzymů (biokatalyzátorů) zvaných karboxylázy. Koferment (= koenzym) je ta část molekuly enzymu, která se váže na bílkovinný nosič (apoenzym) a rozhoduje o účinnosti tohoto biokatalyzátoru. Kromě mnoha dalších fyziologických procesů zasahuje také do biosyntézy (tělu vlastní tvorby) keratinu, bílkovinné látky obsažené v pokožce a tvořící kožní deriváty (srst, drápy atd.).
Záchovnou (pro zdravý život psa nezbytnou, minimální) dávku biotinu zajišťuje organismu psa produkce jeho vlastní střevní mikroflóry. Její narušení (např. podáváním antibiotik či jiných léků, chronickými průjmy apod.) trvající delší dobu se projeví negativně na osrstění právě z důvodu deficitu biotinu.Látka zvaná Avidin, obsažená v syrovém vaječném bílku, reaguje s biotinem ve střevě za vzniku komplexní sloučeniny, která je zažívacím traktem nevstřebatelná, a proto způsobuje nadměrné a soustavné podávání syrových vajec deficit tohoto vitaminu v organismu psa. Avidin je látka termolabilní, takže varem se ničí, a proto podávání vařeného vaječného bílku k nedostatku biotinu nevede.
Tělu vlastní, ničím nenarušená produkce biotinu ovšem nestačí sama o sobě ani nárokům organismů výstavních jedinců dlouhosrstých plemen, a proto je u nich jeho dotace velmi potřebná a často nezbytná. Pro její úspěch je nutné kromě volby účinného přípravku vyrobeného ze suroviny farmaceutické kvality pravidelné každodenní podávání, protože jako vodorozpustný vitamin se biotin po jakkoli velké jednorázové dávce eliminuje z organismu beze zbytku do 24 - 26 h po podání. Vitamin H se osvědčuje též jako doplněk potravy u jedinců trpících kožními potížemi (ekzémy), vypadáváním srsti, lámavostí drápů, svědivostí (v tomto případě v součinnosti s vhodným zdrojem nenasycených matných kyselin ze skupiny ω3 a ω6) apod. Jeho aplikace je též prevencí těchto poruch.
Při pravidelném dlouhodobém podávání biotinu se dlouhá srst také podstatně snáz češe. Jde o to, že chlupy „vyživené“ biotinem, jsou na povrchu krásně hladké a nemají tendenci plstnatět. Chlupy biotinem „nevyživené“ nejsou hladké, pod mikroskopem je zřejmé, že z nich ční vrcholky šupinek keratinu z nichž jsou složeny, pročež mají sklon se zachytávat chlupů druhých a tvořit v osrstění plstnaté chuchvalce, jejichž odstraňování je velmi pracné a psu nepříjemné. Nicméně i někteří příslušníci krátce osrstěných plemen, např. grejhaundi nebo hladkosrstí jezevčíci, někdy potřebují přívod biotinu, a to když na tzv. predilekčních místech těla (např. ušních boltcích nebo zadních plochách stehen) mají srst velmi kratičkou a ne dost hustou.

Relativní nedostatek biotinu bývá také obvyklou příčinou ztráty srsti u fen dlouhosrstých plemen po porodu a při kojení. Nejde pouze o devastaci osrstění štěňaty, ale o vypadávání srsti po celých chuchvalcích. Je to přitom potíž zcela zbytečná, která některým fenám dočasně znemožní další výstavní kariéru. Vzhledem k tomu, že jde o vitamin rozpustný ve vodě, který nelze předávkovat, mohou a měly by jej dlouhosrsté feny, u nichž se ještě počítá s účastní na výstavách, dostávat v podobě vhodného zdroje po celou dobu gravidity (březosti) i laktace (kojení) a ještě minimálně 1 měsíc potom. Protože se dostává do mléka, zajišťuje také kvalitní osrstění štěňat.
V organismu psa (ani štěňat, ani jedinců starých) se tento vitamin nekumuluje a k jeho předávkování (hypervitaminóze H) dojít za normálních okolností jednoduše nemůže. Záleží ovšem na tom, jaký jeho zdroj (přípravek, který se používá) obsahuje výchozí surovinu a jaké jsou v něm tzv. pomocné látky (nosiče). Výrobci doplňkových krmiv s biotinem mohou volit výchozí surovinu (20% praemix) v 5 kvalitativních třídách -1. je kvalita farmaceutická, 2. a 3. je kvalita potravinářská a 4. a 5. je kvalita krmivářská. Účinná látka je přitom vždy chemicky naprosto stejná a její koncentrace je u všech tříd táž – 20 %. Ale účinnost, a tím i cena, je velmi různá. Proto také není pro účinnost preparátu jednoznačně rozhodující deklarovaný obsah vitaminu H, ale především to, z jakého praemixu byl vyroben. Cena praemixu farmaceutické kvality je mnohem vyšší, než cena praemixu krmivářského, neboť výroba toho prvního trvá mnohonásobně déle (maximální rovnoměrnosti rozptýlení vitaminu v základním nosiči nelze docílit jinak, než pomalým dlouhodobým mícháním).
Rozhodující pro kvalitu praemixu a z něho vyrobeného produktu je právě rovnoměrnost rozptýlení vitaminu v nosiči. U praemixu farmaceutické kvality je v každém miligramu totéž množství biotinu, zatímco u druhé krmivářské kvality (5. v celkovém pořadí) je v některém miligramu praemixu množství značné a v jiném nulové. Znamená to, že při výrobcem doporučené dávce výsledného přípravku dostane pes každý den v prvním případě totéž potřebné mikromnožství, kdežto ve druhém dostane jeden den množství značné, které z organismu odejde nevyužito zčásti trusem a zčásti močí, a druhý den nedostane nic. Žádným běžným výrobním postupem totiž nelze u přípravku vyrobeného z praemixu horší kvality dosáhnout rovnoměrného rozptýlení vitaminu v nosiči.

Ideálním nosičem biotinu jsou odhořčené pivovarské kvasnice. Mají několik výhod – jsou pro psa chuťově dobře přijatelné a s vitaminem H v organismu úspěšně spolupracují. Svým synergickým působením, vysokým obsahem dokonale pro psa využitelných vitaminů skupiny B, jeho účinek znatelně posilují (potencují – ne nadarmo býval biotin původně řazen do B-komplexu).
Organismus psa potřebuje i při maximálních nárocích v absolutních jednotkách pouze neveliká množství biotinu udávaná v mcg (μg = mikrogramech, miliontinách g), ale vzhledem k rychlé eliminaci z organismu, je nutně potřebuje každý den. Proto jsou jakékoli přestávky při aplikaci kvalitního přípravku nejen zbytečné, ale vysloveně kontraproduktivní, neboť oddalují dosažení požadovaného výsledku.
O úspěchu či neúspěchu aplikace biotinu rozhoduje především volba kvalitního přípravku. Pokud prodejce nabízí přípravek, který podle doporučeného dávkování stačí podávat např. jen 2krát týdně, jsou jen dvě možnosti – buď výrobce neví, co dodává, anebo (v horším případě) to ví velmi dobře a je si jist, že ani kdyby jej pes dostával denně, patřičný výsledek se nedostaví. Těží z toho, že se zákazník domnívá, že ušetří.
Dlouhodobá aplikace kvalitního biotinového preparátu tlumí mikrobiální produkci vitaminu H ve střevě psa, a proto je zapotřebí při ukončení jeho dotace postupovat zvolna, vysazovat jej v průběhu 10 – 14 dní, aby se obnovila v plném rozsahu činnost střevní flóry podílející se na jeho přirozené produkci. Při náhlém vysazení by mohlo dojít paradoxně k jeho nedostatku v organismu, což by se projevilo zvýšeným padáním srsti nebo i svědivostí.
Přípravek Biotin forte fy Canina ve formě prášku (plv.) i tablet (tbl.) je vyroben vždy ze stejné suroviny, biotinového praemixu farmaceutické kvality (určeného jinak především k výrobě léků). Jako nosič jsou v obou případech použity nejkvalitnější odhořčené pivovarské kvasnice. Oba přípravky se liší pouze množstvím obsaženého biotinu, na což je nutno pamatovat. V sypké formě (prášku) je v 1 kg 400 000 mcg biotinu, v 1 kg tabletové formy je 1 500 000 mcg biotinu (1 tbl. obsahuje 5 mg biotinu). Nejen proto se obě formy od sebe liší též cenově. Pro psy, zejména malých plemen, ale i pro kočky je určen Biotin forte gel. Opět je vyroben z farmaceutického biotinového praemixu, ale má formu chuťově velmi atraktivního sladkého hustého sirupu na bázi dextrózy a surového třtinového cukru. V 1 kg gelu je 333 000 mcg vitaminu H.

V případě potřeby lze všechny biotinové přípravky fy Canina kombinovat s jejími dalšími výrobky určenými ke zlepšení osrstění a pigmentace, jakými jsou např. zdroje vysoce nenasycených matných kyselin (Dermcaps, Dermliquid) a doplňková krmiva vyrobená z hnědé mořské řasy druhu Ascophyllum nodosum (Seealgenmehl, Seealgen-Tabletten).

RNDr. Ivan Stuchlý

Zpět na “Odborné články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti