V doslovném překladu znamená tento název „Rašelinný nápoj“. A skutečně jde o ryze přírodní produkt, vodný výluh z rašeliny, který obsahuje huminové kyseliny, vysoce komplexní sloučeniny organického původu obsažené v této surovině. Spolu s fulvonovými (fulvinovými) kyselinami a huminy patří tyto látky do skupiny huminových sloučenin vznikajících v přírodě během lyze (rozkladu) rostlinných zbytků (humifikace). Vodný roztok obsahující tyto látky má žlutou, žlutohnědou až hnědočernou barvu.
Účinky rašelinných výluhů jsou známy celá tisíciletí, již v tzv. prehistorických dobách byly integrální součástí přírodního léčitelství. Jak bylo ověřeno v polovině roku 1960, obsahují kromě huminových sloučenin také minerálie, zejména stopové prvky (mikroelementy), aminokyseliny aj. látky v podobě pro živočišný organismus biologicky dobře využitelné.
Jejich působení na organismus psa je mnohostranné. Fungují jako alternativní antibiotika a – pokud je zatím známo – nejúčinnější přírodní antivirotika. Tlumí náhlý vzestup hladiny tzv. stresových hormonů (adrenalinu a noradrenalinu) v organismu, jejichž výron provázející stres blokují tím, že je na sebe vážou. Detoxikačně fungují tak, že pevnou chemickou (chelátovou) vazbou sorbují (zachycují) ionty těžkých kovů a toxické metabolity vznikající v důsledku nutné léčby, např. chemoterapie. Ty jsou pak z organismu, aniž by ho jakkoli poškodily či zatížily, vyloučeny.
Zčásti jsou látky obsažené ve výluhu střevní sliznicí vstřebatelné a zčásti nevstřebatelné. První vykazují účinky antibiotické, antivirotické a prostřednictvím Peyerových plátů (shluků lymfatické tkáně, které jsou obdobou např. krčních mandlí) mají imunomodulační účinek, podporují nespecifické obranné reakce organismu, produkci protilátek a aktivitu bílých krvinek. Vykazují také účinky antioxidační, vážou na sebe volné radikály, čímž brání vzniku různých potíží, které se dnes vyskytují nejen u lidí, ale i u psů a bývají obvykle shrnovány pod pojem „civilizační onemocnění“. Předcházejí tak především poškozením jater, největší žlázy zažívacího ústrojí a detoxikačního centra organismu.
Nevstřebatelné huminové látky zůstávají ve střevě a vytvářejí na sliznici souvislý tenoučký potah („film“), který brání průniku různých toxinů a původců infekčních onemocnění do krevního oběhu. Posilují hojení případných poranění a zánětlivých procesů na sliznici vystýlající střevo. Tiší abnormální impulzy periferního nervstva, čímž mírní bolestivé pocity a případné křeče, a obnovují normální střevní peristaltiku. Současně inhibují růst patogenních bakterií a napomáhají regeneraci fyziologické střevní flóry např. po léčbě antibiotiky.
Svým komplexním působením tak předcházejí různým poruchám projevujícím se nejčastěji průjmovými stavy, ale podporou imunity, blokací agresivních volných radikálů a iontů těžkých kovů, jakož i tlumením účinku stresových hormonů se osvědčují v nejrůznějších situacích představujících pro psa dospělého, starého i štěně mimořádnou zátěž psychickou nebo fyzickou.
RNDr. Ivan Stuchlý
Canina Moortränke
Moderátor: ivan.stuchly
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti