Fenka (hnědá) na jaře a v létě zesvětlá.

Moderátor: ivan.stuchly

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Fenka (hnědá) na jaře a v létě zesvětlá.

Příspěvekod Admin ANF » pát 21. bře 2014 9:24:38

Dobrý den,
prosím o radu: mám 2letou fenku labradora hnědou, která má v zimě pěknou hnědou barvu ale na jaře a v létě zesvětlá i očka má spíše světlé než hnědé.
Je sice pravda, že má v linii světlého předka, ale je jediná, která z vrhu "šisuje".
Ostatní fenky z vrhu jsou černé.
Byl mi doporučen lososový olej na udržení barvy, chci s ní jít na výstavu v dubnu, tak prosím o radu.
Děkuji za váš čas.

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Re: Fenka (hnědá) na jaře a v létě zesvětlá.

Příspěvekod Admin ANF » pát 21. bře 2014 9:28:01

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
o tom, že má lososový olej vliv také na pigmentaci slyším, i když se výživou psů zabývám téměř 30 let, poprvé, ale vůbec se tomu nedivím. Je to módní záležitost. Tu se doporučuje na ledviny, tu na srdce, jindy u pánů na prostatu atd. Mohlo by se zdát, že je to všehoj. Není, jde o zdroj vysoce nenasycených mastných kyselin (PUFA), které obecně mají příznivý vliv na kůži a zprostředkovaně i na kožní deriváty, ale o podpoře syntézy melaninů (pigmentů zajišťujících pigmentaci včetně oční duhovky u psa) - přiznávám - nevím. O mechanismu působení mi není nic známo. Hlavním problémem je pro mne sám lososový olej. Pro dodavetele je to zlatý důl, ale pro mne surovina vzhledem k původu velmi nedůvěryhodná. Získává se z ryb chovaných po celý život v sádkách, krmených granulemi s antibiotiky, antikokcidiky, antimykotiky, růst. hormony, fosfáty - zkrátka vším, co zajistí, že ryby napěchované v sádkách ničím neonemocní a rychle porostou, aby se mohli co nejdřív porazit. Nechápu, proč při takřka shodném složení oleje z tresek, které se loví dodnes na volném moři, neboť se v sádkách chovat nedají, kupují lidé lososový olej, když ten tresčí si mohou jako rybí tuk (oleum jecoris aseli) v nesrovnatelněum lepší kvalitě koupit v každé lékárně. Své dělá zkrátka bezuzdná reklama lososového oleje, který je při nesmírně levné a obrovské produkci fantastickou komerční záležitostí. Já bych jej svému psu zkrátka nedal, ani kdyby mi za to platili.
K zvýraznění pigmentace (sytosti pigmentu) mohu jako naprosto osvědčený přípravek zasahující přímo do syntézy melaninů doporučit mořské řasy fy Canina vyráběné z faremně, ale na volném moři v sev. Atlantiku pěstované hnědé řasy druhu Ascophyllum nodosum, s vysokým obsahem karoteoidů (nikoli karotenu!) a stopových prvků. Pro zvýšení úrovně metabolismu v kůži lze podávat současně i nenasycené mastné kyseliny, nikolik však v podobě lososového oleje, ale speciálního pro psy a kočky sestaveného přípravku Dermcaps fy Canina s určitým jim dokonale vyhovujícím poměrem PUFA omega 3 a omega 6, obsahující složky původu rostlinného i živočišného (nikoli ale z ryb, ale tzv. krylu). U moř. řasy doporučuji zpočátku dvojnásobné dávky podle návodu, u Dermcaps dávky uvedené v návodu.
Dovoluji si také upozornit, že při hnědé barvě bude mít fena oko vždy o něco světlejší než černí příbuzní, a to z důvodů genetických, s tím žádným vnějším zásahem nelze nic udělat, ale i u ní by mělo a může být hnědé, nikoli žluté.
S pozdravem
Ivan Stuchlý

DOPORUČENÉ PŘÍPRAVKY:
CANINA Mořské řasy
CANINA Petvital Derm Caps


Zpět na “KŮŽE A SRST”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti