Je možné zmírnit dysplazii?

Moderátor: ivan.stuchly

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Je možné zmírnit dysplazii?

Příspěvekod Admin ANF » pát 07. zář 2012 10:02:10

DOTAZ:
Byla jsem se svou Tosou Inu na předběžném rentgenu v 10,5 měsících a stupeň dysplazie 3/2. Psovi podávám GAG Petvital, mořské řasy, lososový olej. Chtěla bych od Vás poradit, jestli se ten stupeň dá vůbec ještě snížit anebo jestli může být jen hůř. Od doktora jsem dostala jen radu, abych fenku udržovala štíhlou a pak jen operace. S kterou nesouhlasím fenečka je v pořádku a plná elánu a i do chovů může do 3/3m tak že s operací nesouhlasím. Jen bych ji ten stupeň chtěla snížit nebo vymazat úplně, i když to asi už těžko půjde. Bojím se, aby jednou neměla problémy a chtěla bych pro její zdraví udělat to nejlepší. Ještě by mě zajímalo – rentgen byl dělaný bez kolebky jen předběžně, může to hrát nějakou roli a ten stupeň může být třeba horší než doopravdy je? A tosa inu se vyvíjí, až do 2 let, může to mít na to taky vliv, že když se ten rentgen udělá, až se úplně vyvine, nemusí tamto postižení být anebo to bude ještě horší? A taky bych se chtěla zeptat na procházky, já s ní chodím denně 3-4 km, spousta doktorů říká, že je to dobře, jen abych s ní nejezdila třeba na kole apod., ale chovatelka říká d 15 měsíců jen vyčůrat a domů, žádné sebemenší zatěžování. Já si naopak myslím, že v dobře svalnatém těle kloub lepší drží.

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Re: Je možné zmírnit dysplazii?

Příspěvekod Admin ANF » pát 07. zář 2012 10:04:33

ODPOVĚĎ:
Věk je relativně už dost pokročilý, ale vzhledem k délce vývoje tosy se ještě něco dělat dá, resp. musí, aby fena ve vyšším věku netrpěla pohyb. potížemi. Bude to ovšem vyžadovat radikální postup, který nebude nejlevnější. Pokud by se nedělalo nic, bude se stav jen a jen zhoršovat. Z hlediska DKK nemá lososový olej vůbec žádný význam, mořské řasy jen nepatrný a samotný GAG na všechno také nestačí. Doporučuji jej nahradit okamžitě přípravkem Canhydrox GAG k němuž se musí přidávat Calcium citrat v dávce 0,5 g / 1 kg těl. hmot. denně rozděleně na 3 dílčí dávky (vždy po krmení) a aktivátor metabolismu v kostí tkáni Arthro-Tabs. Cahydrox GAG a Arthro-Tabs v dávkách podle návodu pro mladé psy s růstovými problémy, a to až do dokončení těl. vývoje (nikoli do dosažení pohlavní dospělosti). Souhlasím s tím, že fena by neměla mít nadváhu, rozhodně však nesmí být vyhublá. Pokud jde o pohyb - měl by být přiměřený, 3 - 4 km jsou moc, svalstvo sice sílí, ale kloub drží pohromadě hlavně tkáně vazivové, které takovou námahou přicházejí o vodu a ztrácejí svoji pevnost a pružnost, čímž se klouby uvolňují a pohybem poškozují. Naproti tomu úplně zredukované vycházky nepokládám za nejvhodnější pro zvíře ve vývoji. Držel bych se zlaté střední cesty - kondiční vycházky do 1 km bez jakéhokoli nuceného pohybu (skákání přes překážky, aportování, honění s jinými psy apod.), raději na vodítku, volnějším tempem. V rámci možností je vhodnější větší počet vycházek kratších, s patřičně dlouhými přestávkami na regeneraci a odpočinek, než jedna dvě dlouhé. Pochybuji, že by se dalo i při této péči (a to vzhledem k věku) dosáhnou stavu 0/0, ale ke zlepšení na 2/1 v podobných situacích a při důsledném dodržování doporučeného postupu dochází. Ke zlepšení ovšem nedojde za týden či 14 dní, ale v řádu měsíců. Výsledek vyšetření nezávisí pouze na tom, zda byla či nebyla použita kolébka, ale na mnoha dalších okolnostech. Chci tím říci, že veterinář, který chce operovat, protože to je pro něho ekonomicky výhodné, má spoustu možností dosáhnout výsledku, který k chirurgickému výkonu bude směřovat.

DOPORUČENÉ PŘÍPRAVKY:
Canhydrox GAG
Calcium citrat
Petvital Arthro-Tabs


Zpět na “STAVBA TĚLA, KOSTI, KLOUBY A ŠLACHY”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů