štěně obřího plemene rychle roste

Moderátor: ivan.stuchly

sára
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 17. kvě 2018 22:01:14

štěně obřího plemene rychle roste

Příspěvekod sára » čtv 17. kvě 2018 22:31:19

Dobrý den, mám 4 měsíce staré štěně tosy,ve třech měsících jsem začala preventivně podávat Canina Canhydrox GAG , vzhledemk tomu že se štěněti často jakoby rozjížděli zadní nožky jsem dala dávku tři tablety na deset kilo. Štěně je hodně hyperaktivní, neustále skáče,občas mám pocit že chodí víc po zadních než po všech čtyřech, nic pro něj není překážkou. Samozřejmě se jej snažím usměrňovat.Podlahy máme doma pokryté koberci a snažíme se vybít jeho aktivitu řízenou procházkou ( na vodítku) než ho nechat bezhlavě běhat a poskakovat po zahradě, kde hrozí vhledem k terénu častější uklouznutí.Procházky jsou krátké a raději vícekrát denně.
Jelikož kamarádka má sourozence tohoto štěněte mohu porovnávat růst a zdá se mi ,že moje štěně se hodně vytáhlo oproti sourozenci do výšky, Nemůže se stát že dotace Canhydroxu urychlí růst kostry štěněte? Krmím granulemi Calibra pro štěně velkého plemene, jen občas vyměním dávku krmení třeba masem s přílohou , někdy na chut třeba kousek tvrdšího tvarohu nebo troška bíleho jogurtu, jako pamlsek sušený hrtánek.Štěně udržuji ačkoliv je hodně žravé štíhlé.
Můžu poprosit o názor, váhám zda pokračovat s podáváním Canina Canhydrox GAG,jestli by nebyla vhodnější nějaká jiná kloubní výživa.

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 34
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Re: štěně obřího plemene rychle roste

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » pát 18. kvě 2018 11:27:55

Dobrý den,

Je naprosto vyloučeno, že by Canhydrox GAG urychlil růst štěněte. Není v něm obsaženo vůbec nic, co by růst urychlovalo. Tradovaná pověra, že vápník (který přípravek obsahuje) vede u malých plemen k přerůstání a u velkých k nedorůstání (pro předčasné uzavírání tzv. růstových plotének – správně metafýz) je nesmyslná a lživá. Růst je ovlivněn somatotropinem (růstovým hormonem) a obsahem proteinů a vitaminů v potravě. Proteinů by u psa tohoto věku a plemene nemělo být více než 28 % , při příliš rychlém růstu ještě méně – 24 %.
To nejhorší, co může tazatelka v tuto chvíli učinit, by bylo vysazení Canhydroxu GAG. Naopak je třeba dávku zvýšit na 4 tbl. / 10 kg těl. hmot. denně, rozděleně ve dvou dílčích dávkách (ráno a večer) s krmivem. Přípravek není svým složením pouhou kloubní výživou ošetřující kloubní chrupavky a vazivový aparát, obsahuje také nezbytné minerálie, nutné pro růst a vývoj kostí a pevné kosti jsou pro dobrý stav kloubů nezbytné.
I když pohybovou aktivitu u štěněte chápu, doporučuji ji tlumit, škodlivé jsou zejména honičky s jinými psy, skákání apod. Doporučuji zohlednit při krmení granulemi množství podávaného masa a tvarohu – jsou to další velmi dobře využitelné zdroje proteinů, které mohou růst podporovat. Srovnání s vlastním sourozencem nemusí být směrodatné, jejich genetická individualita může být značně rozdílná, nejsou to genetické kopie. Nepodaří-li se růst zpomalit a pohybovou aktivitu zredukovat, lze bohužel očekávat s nastávající výměnou chrupu jisté potíže (nekorektní postoj končetin, intermitentní kulhání) způsobené deficitem vápníku. V takovém případě by bylo třeba odpovídajícím způsobem podle aktuálního stavu promptně zasáhnout.

Ivan Stuchlý


Zpět na “STAVBA TĚLA, KOSTI, KLOUBY A ŠLACHY”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů