Příspěvekod Admin ANF » úte 17. úno 2015 14:14:41
Odpověď:
Pokud jde o krmiva, je - bohužel – skutečností, že zdaleka ne všechna průmyslově vyráběná krmiva, která si říkají superprémiová a ultraprémiová, jsou kvalitní.
Nekorektní postoj hrudních končetin nemusí být v daném věku způsoben jen nedostatečným vstřebáváním živin, minerilií, vitaminů aj. látek, ale nedostakem vápníku v potravě. Zuby trvalého chrupu jsou už od třetího měs. věku na tento prvek velmi náročné a není-li jej dost v potravě, odbourává se pod hormonálními vlivy z kostry. Kloubní hlavice ztrácejí vinou horší kalcifikace patřičnou pevnost (nabývají osteoidního charakteru) a při běžném pohybu se nepatřičné síly přenášejí na kloub. chrupavky a vazy. Ty ochabují a následkem je franc. postoj vepředu, příp. i tzv. kravský (sbíhavá hlezna) vzadu. Nedostatek vápníku je vzhledem k obsahu masa v potravě velmi pravděpodobný. Maso totiž obsahuje 16x (hovězí) – 17x (kuřecí) víc fosforu než vápníku. Tím nastává mezi oběma prvky nepoměr i v organismu psa, fosfor zaujímá vazebná místa vápníku v minerální složce kostí a vápník vytěsňuje.
Přijatá opatření jsou správná, Canhydrox GAG v uved. dávce je přínosný, Calcium citrat k rychlému doplnění vápníku velmi vhodný, s Canhydroxem se dá kombinovat, a to v dávkách 0,5 g / 1 kg těl. hmot. denně rozděleně na 2, lépe 3 dílčí dávky, vždy s krmivem nebo ihned po něm (nikdy na prázdný žaludek). Arthro-Tabs je možné přidat také (jde o vyzkoušenou trojkmbinaci), a to v dávce 2x denně 1 tbl. / 10 kg těl hmot. denně po dobu min. 2 měsíců. Dávku masa doporučuji kvůli obsahu fosforu snížit na zhruba 40 – 30 %. Štěně fyzicky nepřetěžujte, braňte např. divokým honičkám s jinými psy, vycházky nedělejte příliš dlouhé, dbejte aby po každé aktivitě mělo dost času na odpočinek (regeneraci chrupavek, vazů, šlach).
Canivitu je možné přidávat bez obav z předávkování při dávkách podle návodu. Canhydrox obsahuje vit. C (vodorozpustný, nepředávkovatelný, nutný pro tělu vlastní biosyntézu kolagenu v chrupav. a vazech) a vit. E (v tucích rozpustný, ale hypervitaminóza se “daří” pouze v experiment. podmínkách, při spec. dlouhodobě podávaných dietách – slouží jako významný vychytávač volných radikálů), psa lze v praxi předávkovat pouze vitaminem D, ale to jen vysokými dávkami (zejména D2) dlouhodobě aplikovanými (nejspíše humánními preparáty). S ohledem na utilizaci vápníku bych jeho přívod Canivitou, která je velmi šetrná k zažív. traktu, vstřebává se sliznicí dutiny ústní, doporučoval.
Ivan Stuchlý