cizopasníci u psa

Náš odborný poradce RNDr. Ivan Stuchlý Vám poradí se všemi potížemi, nemocemi pro Vašeho psa. Diskuze je moderovaná, příspěvky schvalujeme a zveřejňujeme až po vypracovaní odborné odpovědi.

Moderátor: ivan.stuchly

jitka
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 25. čer 2015 21:17:43

cizopasníci u psa

Příspěvekod jitka » čtv 25. čer 2015 22:11:05

Obracím se o radu na dr. Stuchlého. V září loňského roku jsem adoptovala chrtíka v nouzi - fenku lurchera (vipet + větší chrt neznámého plemene). Mladinká fenka - nalezenec (v současné době ve věku asi 1,5 roku) pochází z Irska a pravděpodobně byla používána k lovu drobné zvěře. V lednu t. r. u ní byla zjištěna plicní capillarie. Byla odčervena Panacurem 250 mg. Po měsící znovu kontrola trusu, znovu zjištěna plicní capillarie, odčervena Strongholdem 12 % 3 tuby pro střední psy. Po měsíci znovu pozitivní - veterinář zvolil Advocate S-O drm sol 3x2,5 pro velkké psy. Po měsíci výsledek z parazitologie VFU negativní. Po dalším měsíci kontrolní nález opět pozitivní. Můžete poradit jak dále v léčbě s ohledem na zdraví fenky pokračovat ? Děkuji.

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Re: cizopasníci u psa

Příspěvekod Admin ANF » pon 29. čer 2015 7:57:14

Dobrý den,

Capillaria aerophylla, původce tzv. plicní kapilariózy, je hlístice náležející z hlediska biologie rozmnožování ke geohelmintům, k nimž patří třeba i škrkavka psí (Toxocara canis). K odčervení se obvykle používají a doporučují anthelmintika běžně aplikovaná i u jiných nematodóz (parazitóz vyvolaných hlísticemi), otázkou nicméně zůstává, do jaké míry jsou tyto přípravky účinné na extraintestinální stadia, tj. i v místech parazitace dospělců kapilárií. Proto byla použita silnější a krví po zevní aplikaci lépe v celém organismu distribuovaná a účinná antiparazitika (Stronghold, Advocate). Opakovaný pozitivní parazitologický nález nemusí tudíž být následkem ne zcela úspěšného odčervení, ale důsledkem opakovaného nakažení (reinfekce) feny (kapilárie je parazit vzácně nevybíravý. pokud jde o volbu hostitele). K té může docházet u geohelminta kdekoli – v bytě, na zahradě, v okolí bydliště....

Doporučuji proto zaprvé dokonalou očistu prostředí. Tu bude nutno uskutečnit speciálním desinfekčním prostředkem výrobcem výslovně deklarovaným k destrukci vajec helmintů (jako je např. Capha DesClean fy Canina).

Zadruhé radím zvýšit obranné imunitní reakce organismu feny proti cizopasníkům, a to spec. k vnitřnímu použití určeným preparátem Kraeuter Doc-Wurmschutz (Ochrana proti parazitům). Jeho úkolem není dosáhnout úplného odstranění dospělců parazitů z organismu hostetele, ale zabránit larvám (líhnoucím se z oploz. vajec cizopasníka) v jejich uplatnění (dokončení vývoje a dosažení pohlav. dospělosti). Rutinní odčervení na hlístice radím opakovat pravidelně (bez předchozího labor. parazitol. vyšetření) každé 3 měs. vhodným širokospektrálním třísložkovým anthelmintikem.

Protože nákaza cizopasníkem byla podle liter. údajů zjištěna i u člověka, pokládám za svoji povinnost upozornit na nutnost důsledného dodržování elementárních zásad hygieny (mytí rukou před jídlem apod.) po bezprostředním kontaktu s fenou i součástmi jejího život. prostředí (pelíšek atd.).

S pozdravem
Ivan Stuchlý

P.S. Znovu a znovu opakované aplikaci stále účinnějších, ale také toxičtějších přípravků bych se snažil předcházet. IS

jitka
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 25. čer 2015 21:17:43

Re: cizopasníci u psa

Příspěvekod jitka » pon 29. čer 2015 13:12:38

Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Chci doplnit následující. Domnívám se, že fena si capillarii přivezla již z Irska loni v září. Přišli jsme na ni po tříměsíčních potíží ch (pokašlávání, občasné průjmy, dýchavičnost ). Jinak je čiperná a velmi žravá. Žije s malým voříškem (10 letá fenka a je po stránce parazitů v pořádku) v bytě. V noci spí na svém křesle a ve dne na mé posteli upravené silným přehozem (asi se Vám to moc líbit nebude).Jsem tedy dost bezradná, jak vše kromě praní dezinfikovat. Mám Vaši publikaci "Nemá váš pes cizopasníky?" a proto vím, že tyto hlistice jsou přenosné na člověka. Osobní hygienu všichni dodržujeme. V bytě máme ještě kanárky, jejichž trus byl rovněž vyšetřen a je vše v pořádku.
Prosím Vás tedy o návod jak v těchto podmínkách pokračovat:
-Teď po posledním vyšetření nás čeká další odčervení. Parazitolog navrhuje Ivermectin nebo fenbendazol, ošetřujícímu veterináři se to zdá přiliš drastické.
Před měsícem dostala pipetu Advocate, předtím Stronghold. Zvolí asi jeden z nich. Bude léčba dostačující?
- Stačí textilie, na nichž pes odpočívá, prát na 90 stup. nebo přidat dezinfekční prostředek?
Děkuji za odpověď.
Jitka

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Re: cizopasníci u psa

Příspěvekod Admin ANF » pon 29. čer 2015 15:18:09

Dobrý den,

individuální odolnost i vůči cizopasníkům včetně hlístic závisí na účinnosti imunitních reakcí psa, zvířata starší podléhají infestaci vzácněji než mladá. Parazitózou trpící fenka patrně nežila původně v dobrých podmínkách, a proto invazi podlehla. Klidně ji nechte ležet na posteli, kde je zvyklá, těžko po ní žádat, aby tam nechodila, protože by to pro ni znamenalo stres, jenž by mohl být příčinou dalšího nežádoucího oslabení organismu (nemohla by pochopit, proč je najednou z postele vykazována). Podložku, na které lehává (resp. její potah), bude stačit pravidelně měnit a prát ve vodě o co nejvyšší teplotě s přísadou nějakého desinfekčního prostředku, např. SAVO. Podobně úklid podlahy by se měl dělat pravidelně vodou s nějakou desinfekční přísadou. Problém je, že vejce helmintů bývají vůči běžným činidlům odolná, proto by bylo potřeba používat přípravek vysloveně na ně výrobcem určený. Při suchém čištění (vysávání) je třeba nečistotu z vysavače zlikvidovat tak, aby se nedostala opět do prostředí. Kouty a mezery v podlaze by se měly ošetřit nějakým desinfekčním sprejem, určeným např. k použití v koňských stájích.
Za nejúčinnější na kapilárie se považuje a tzv. lékem první volby je fenbendazol, dále mebendazol a albendazol (ty se používají i u lidí). Patřičnou dávku musí stanovit ošetřující vet. lékař s přihlédnutím k celk. stavu pacienta. Před ivermektinem varuji, může mít fatální vedl. účinky. Opakované podávání relat. drastických přípravků typu Advocatu či Strongholdu může mít za následek další celkové oslabení organismu. Ten by se nákaze měl především bránit sám, a proto jsem doporučil aplikaci Wurmschutzu od Caniny. Predikovat, zda a do jaké míry bude léčba úspěšná, je velmi obtížné až nemožné. Obávám se, že pouhé podání anthelmintika samo o sobě stačit nebude (pokud byla již dříve tato léčiva nasazena správně, zabrat mohla, i když nelze pouštět ze zřetele event. riziko opak. invaze), proto bych se pokusil posílit odolnost organismu fenky.

S pozdravem
Ivan Stuchlý

jitka
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 25. čer 2015 21:17:43

Re: cizopasníci u psa

Příspěvekod jitka » pon 29. čer 2015 17:40:40

Děkuji za Vaši bleskovou odpověď a zařídím se dle instrukcí. Doporučený Wurmuchutz od Caniny jsem již objednala. Jen v Canině nemohu najít desinfekci Caphu. Ve středu jdeme s fenkou za veterinářem, se kterým léčbu projednám dle Vaší rady (bojím se o ni neboť antiparazitární léky dostala v měsíčních odstupech již 3 x). Po čase sdělím výsledek léčby.
Zdraví Vás Jitka

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Re: cizopasníci u psa

Příspěvekod Admin ANF » úte 30. čer 2015 10:52:55

Dobrý den,

Desinfekční přípravek Capha DesClean se k nám nedováží (brání tomu zdejší předpisy), ale Canina jej, pokud vím, stále vyrábí, takže v SRN je k dostání. Popis najdete na www.canina.de. Dejte, prosím, vědět, jak se případ vyvíjí. Držím palce.

S pozdravem
Ivan Stuchlý

jitka
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 25. čer 2015 21:17:43

Re: cizopasníci u psa

Příspěvekod jitka » úte 30. čer 2015 21:50:01

Pane doktore, děkuji moc za informaci. Už jsem si prohlédla některé německé prodejce spreje Capha, popis přípravku se mi velmi líbí, zakoupím to u některé z nich (vedle psí záležitosti bohatě využiji i pro dezinfekci klece pro kanáry). Určitě budu informovat o vývoji zdravotního stavu mé fenky.
Zdraví Vás Jitka


Zpět na “Psi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host