Nohy do O

Náš odborný poradce RNDr. Ivan Stuchlý Vám poradí se všemi potížemi, nemocemi pro Vašeho psa. Diskuze je moderovaná, příspěvky schvalujeme a zveřejňujeme až po vypracovaní odborné odpovědi.

Moderátor: ivan.stuchly

rajah
Příspěvky: 1
Registrován: stř 29. dub 2015 21:26:10

Nohy do O

Příspěvekod rajah » stř 29. dub 2015 21:40:32

Dobrý den, máme 8 měsíční štěně australského ovčáka a má přední nožičky do o. Na rtg bylo vše OK, nejeví známky bolestivost, běhá a vstává normálně. Má to od doby přezubování, ale říkala jsem si, že z toho vyroste. Ani na výstavě mu nic nevytýkali.Přesto jsem zakoupila Canina Gag, který má upravovat špatný postoj končetin a chtěla jsem se zeptat, čím to může být. Veterinář mi k tomu nic neřekl, že prý je to u štěňat normální.
Děkuji za odpověď. Juřičková

Uživatelský avatar
Admin ANF
Administrátor
Příspěvky: 119
Registrován: pon 27. srp 2012 14:50:15

Re: Nohy do O

Příspěvekod Admin ANF » čtv 30. dub 2015 14:30:19

Dobrý den,

Jde o poměrně častou vývojovou poruchu vyskytující se u mladých rostoucích psů, která ovšem nikdy sama neodezní (neztratí se) a může být příčinou i nevratných poškození kloubů, u hrudních končetin např. dysplazie lokte. Normální stav to v žádném případě není. Velmi správně jste si povšimla, že se objevil při výměně chrupu. Nároky na přívod vápníku potravou má v té době pes maximální, neboť zuby trvalého chrupu jej spotřebují jako absolutně nejtvrdší tkáň v těle psa obrovská kvanta. Berou (tak je to geneticky dáno) veškerý přítomný v potravě a nestačí-li, je-ji jej ve stravě třeba jen relativní nedostatek, začne se hormonálními vlivy odbourávat z kostí (jejich koncových částí zúčastňujících se na stavbě kloubů), které v té fázi slouží jako “spižírna” tohoto prvku. Tím ovšem kostní tkáň slábne a i při běžném pohybu se síly, které kosti oslabené nedostatkem vápníku neunesou, přenášejí na kloubní chrupavky, vazivová kloubní pouzdra, další přes kloub se upínající vazy a svalové šlachy. Ty tak ztrácejí přirozenou pevnost a pružnost, klouby se uvolňují a pracují jako “vyšverkané”ložisko. Přetrvává-li takový stav, vznikají nevratná poškození kloubů o jejichž nápravu se lze pak pokusit pouze chirurgickou cestou za značné peníze a s výhledem na 100% úspěch 1 : 1. Tolik na vysvětlenou.
Správně jste zvolila přípravek GAG, který dokáže stav kloub. chrup. atd. napravit a udržet v řádné kondici. Současně je ovšem třeba řešit prapříčinu obtíží – deficit vápníku, pevnost epifýz dlouhých kostí končetin. Ten způsobil oslabení chrupavek a vazivových tkání. Doporučuji proto podávat s plnou dávkou GAGu odpovídající věku i stavu psa (tj. mladí psi při potížích – k těm patří i nekorektní postoj hrud. končetin) současně přípravek Calcium citrat, a to v iniciální dávce 1 g / 1 kg těl. hmot. denně rozděleně ve 3 dílčích dávkách, vždy s jídlem nebo ihned po něm, až do úplného odstranění potíží a ještě 4 týd. potom, pak bude možno začít dávku snižovat. Protože je každý případ individuální, bylo by neseriózní prognozovat, jak se bude vyvíjet. Budete-li chtít, podejte mi, prosím, za 3 – 4 týd. zprávu, jak pes vypadá. Kdyby se jeho stav vůbec nelepšil (což neočekávám, ale nemohu vyvrátit) museli bychom přidat ještě aktivátor metabolismu v kostní tkáni, jedinečný přípravek Arthro-Tabs (od téhož výrobce jako GAG a Calcium citrat).
Pokud by Vás vet. lékař nebo někdo jiný strašil předávkováním vápníkem (“převápněním”), nevěřte. Ve skutečnosti k němu dojít nemůže. To Vám garantuji jako biolog.
Hlídejte, aby pes neměl ve stravě více než 28 % proteinů, bohatě by stačilo i 26 %, nesmí to být 30 a více %. Fyzicky psa nepřetěžujte, braňte především skokům přes překážky, divokým honičkám s jinými psi apod. I po běžné zátěži dopřejte psu dostatek času na odpočinek (chrup. a vaziv. tkáním na regeneraci).
Pokud by se objevily další potíže (nechci je přivolávat, ale...), ozvěte se neprodleně, budete-li mít zájem.

Ivan Stuchlý


Zpět na “Psi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host