prosba o radu - avitaminóza

Náš odborný poradce RNDr. Ivan Stuchlý Vám poradí se všemi potížemi, nemocemi pro Vašeho psa. Diskuze je moderovaná, příspěvky schvalujeme a zveřejňujeme až po vypracovaní odborné odpovědi.

Moderátor: ivan.stuchly

benedekova
Příspěvky: 1
Registrován: stř 07. lis 2012 14:12:31

prosba o radu - avitaminóza

Příspěvekod benedekova » stř 07. lis 2012 14:16:05

Dobrý den,

ráda bych si pořídila štěně francouzského buldočka, majitelka ho prodává za sníženou cenu, protože má dočasný handicap a to údajně avitaminozu (selenu) tudíž nemá tak vyvinuté svaly atd. Dle slov majitelky a jejícho veterináře stačí mu dávat kvalitní stravu, přípravky jako je vitamín AD3 a dávat pozor na jeho pohyb a mělo by to cca do 3 měsíců odeznít. Je to pravda? Velmi ráda bych si ho vzala i za těchto podmínek, jen nechci naletět.

Děkuji předem za odpověď

ivan.stuchly
Příspěvky: 4
Registrován: pát 07. zář 2012 12:28:58

Re: prosba o radu - avitaminóza

Příspěvekod ivan.stuchly » pon 12. lis 2012 11:45:25

O nedostaku selenu nelze hovořit jako o avitamióze. Selen totiž není vitamin, ale nerostný prvek (nekovový) ze skupiny mikroelementů, který je v organismu součástí některých proteinů plnících enzymatické funkce (ochrana před nežádoucími účinky volných kyslíkových radikálů - v tomto směru se jeho účinek podobá vitaminu E). Potíže, které štěně má, nejsou, bohužel, specifikovány a nelze proto ani tvrdit, že jsou způsobeny nedostatkem tohoto prvku. U selat se jeho deficit projevuje svalovou dystrofií, oběhovými poruchami a neurologickými příznaky. Pokud není k dispozici jednoznačný laboratorní nález, nemohu podávání zdroje prvku ve větších dávkách doporučit. Rada vet. lékaře (podávat kombinaci vitaminu A a D3) svědčí - spolu s potížemi, kterými štěně trpí, o tom, že by se u něho dalo uvažovat o podvýživě. Otázkou je, v jakých poměrech žilo, čím bylo živeno, jak o ně bylo pečováno. Pokud sourozenci z vrhu jsou v pořádku, je nutno uvažovat i o riziku nějaké geneticky podmíněné metabolické vady. Ani kombinace doporučených vitaminů není absolutně bezpečná, neboť vitaminem D lze při dlouhodobějším podávání a vyšších dávkách (prakticky jako jediným z vitaminů) psa předávkovat s vážnými následky. Dávky i dobu aplikace by musel ordinovat vet. lékař. Záleží na aktuálním klinickém stavu štěněte. Pokud by se mu běžnou náležitou péčí, zejména plnohodnotnou kvalitní výživou, dalo pomoci, lze o koupi uvažovat. Podtržené štěně ale vyžaduje vždy větší pozornost než zcela zdravé, s tím je třeba počítat. Jde-li o štěně s průkazem původu, bylo by možné a vhodné obrátit se na příslušného poradce chovu se žádostí o radu, příp. s podnětem k přezkoumání podmínek, ve kterých štěňata, jejich matka příp. další psi žijí (informaci o příslušném funkcionáři lze získat na web. str. nebo na ČMKU). Další možnost je požádat o posouzení stavu nezávislého vet. lékaře či zkušeného a důvěryhodného chovatele, který by byl ochoten štěně prohlédnout ještě u chovatelky, příp. od chovatelky požadovat písemné vyjádření jejího vet. lékaře.


Zpět na “Psi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host