Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Náš odborný poradce RNDr. Ivan Stuchlý Vám poradí se všemi potížemi, nemocemi pro Vašeho psa. Diskuze je moderovaná, příspěvky schvalujeme a zveřejňujeme až po vypracovaní odborné odpovědi.

Moderátor: ivan.stuchly

Nada T.
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05. kvě 2020 9:19:46

Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Příspěvekod Nada T. » úte 05. kvě 2020 10:14:40

Dobrý den, mám následující problém s naší fenkou cotonka, v červnu jí bude 9 let, je kastrovaná, 1xštěňata, je spíš nežravá a dosud zdravotně bez problémů. Obracím se na vás s prosbou o radu a doporučení.
Od února 2020 máme problém se stolicí naší téměř devítileté fenky CTU, který se projevuje takto: při venčení se fenečka vykaká, 2-3x normální hovínko(někdy řidší struktury) a potom následuje několikrát (4-6x)pokus o tlačení, při kterém z ní vychází žlutokrvavý hlen, někdy jen kapička, jindy větší množství. 11/2 jsme dostali od veterinářky Protexin Pro-kolin, Probican, Dia Dog a Pribiovet. 17/2 přidala Entizol 20x250 mg a trus poslala do laboratoře s výsledkem: parazitologické-negativní, chemické-nirmální nález, mikrobiologické - Escherichia coli +++, Enterococcus faecalis +++, Proteusmirabilis +, otiskový preparát-normální počet bakterii, vyšší podíl bakter.tyček. Komentář k výsl.-mikroskopicky susp.klostridiová dysmikrobie, kultivačně prokázaná pouze výše uvedená fyziologická mikroflora.
Poté nám vet prodloužila entizol a následivala kůra Protexin Pro-kolin pasta a prášek Enterogenic.
Vždy při užívání léků a následně probiotik se lehce ulevilo, trus byl kompaktní, 2-3x za sebou a další pokusy o tlačení jen zřídka, ale ty se po pár dnech opět vrátily do stejné frekvence.
V současnosti jsme změnili veta, byla vyšetřena krev-bez nálezu, sono ukázalo v jednom místě stluštěné střevo, na pohmat břicho citlivější na 5 dní dostala Famosan, Noroclav a Forti Flora probiotika. Fenka 4 dny venčení v pohodě, trus normální po 4 dnech se přidal malý krvavý hlen a opět pokusy o tlačení s hlenem žlutočervené barvy.
Včera kontrola u veta, trus odeslán do laboratoře, při kontrole análního otvoru provedl vet cytologii s výsledkem-málo střevních kultur. Břicho na pohmat lehce citlivé. Dostali jsme znovu Entizol, pokračujeme Noroclav a Fortiflora + veterinární dieta od RC gastrointestinal. V pondělí 11//5 kontrola, kde bude lab.výsledek trusu.
Prosím pana doktora o jeho vyjádření plus případně jaký další postup.
Děkuji, s pozdrave Naďa T.

RNDr. Ivan Stuchlý
Příspěvky: 32
Registrován: úte 13. říj 2015 13:51:55

Re: Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Příspěvekod RNDr. Ivan Stuchlý » stř 06. kvě 2020 16:11:53

Dobrý den,

fenka je léčena Entizolem i probiotiky, dysmikrobie je podle laboratorního nálezu evidentní a podle sono jde o potíž dlouhodobou. Za této situace a tak, aby nebyla narušena stávající terapie, lze doporučit z přípravků Canina pouze přípravek Moortraenke, což je čistě přírodní extrakt z rašeliny, který může zlepšit poměry ve střevě a posílit imunitu, aniž by měl nějaké nežádoucí vedlejší účinky či vyvolával nežádoucí reakce s podávanými léčivy. Doporučená dávka pro psy o těl. hmot. do 5 kg je 1/2 střed. vel. čaj. lžičky denně, nejlépe podat přímo do úst (mezi tvář a dáseň). Doba aplikace není nikterak omezena.

Zdraví

RNDr. Ivan Stuchlý

Nada T.
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05. kvě 2020 9:19:46

Re: Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Příspěvekod Nada T. » stř 06. kvě 2020 19:43:38

Děkuji za odpověď. Proberu váš návrh s ošetřujícím veterinářem. V pondělí by měl být výsledek dalšího laboratorního vyšetření trusu, vč. vyšetření na giardie. V současnosti je situace o malinko lepší, častější nucení na stolici při procházce stále přetrvává, ale nevychází krvavý šlem.
Hezký večer.
Naďa T.

Nada T.
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05. kvě 2020 9:19:46

Re: Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Příspěvekod Nada T. » úte 12. kvě 2020 10:59:36

Dobrý den, pouze doplňuji výsledek včerejší návštěvy veterináře. Výsledek laboratoře: parazitologie negativní, chemické normální, giardie negativní, otiskový preparát snížené množství bakterií, výsledek maldigesce a susp.dysmikrobie. Potvrdila se vaše diagnóza.
Pokračujeme s dietou, entizol, famosan, noroclav a fortiflora. Canina moortränke doporučila vet začít užívat po ukončení léčby antibiotiky. Problém častého tlačení při venčení se zlepšuje, stolice bez krve.
Děkuji za váš zájem. Naďa T.
Naposledy upravil(a) Nada T. dne pon 15. čer 2020 8:10:20, celkem upraveno 1 x.

Nada T.
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05. kvě 2020 9:19:46

Re: Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Příspěvekod Nada T. » pon 15. čer 2020 8:09:35

Dobrý den, obracím se na vás znovu s prosbou o radu. Náš problém se začíná znovu opakovat. Léčba Famosan-Entizol-Noroclav-FortiFlora pokračovala od 5/5 až do 6/6 s tím, že Entizol byl vysazen o týden dříve. Nyní pokračujeme bez antibiotik, pouze Famosan před jídlem. Mezi jídly dostavá probiotickou pastu. Po celou dobu má přísnou dietu, nejprve granule Royal Canin gastrointestinal, které nechutnaly, vyměnila jsem za Hills i/d, které chutnaly.
Problém je, že po skončení podávání antibiotik se začíná znovu, sice jen v opravdu malém množství objevovat ve stolici krev a začíná náš opětovný problém s tlačenim “naprázdno” a povede se až třeba napotřetí... Stane se, že vyjde jen málo čehosi žlutého, tekutého s lehce krvavým zbarvením. Není to ale už ten šlem jako předtím.
Začínám z celé situace být zoufalá. Fenečka je jinak veselá, chodí ráda na procházky, ale při procházce máme tyto problémy... Po celou dobu kdy brala antibiotika bylo kakání bez ptoblémů.
Včera večer ale odmítla baštit, stalo se i to, že odskočila od misky s tím, že se jí něco přihodilo u zadečku a po prohlídnutí jsem zjistila, že z ní vyšlo opět cosi tekutého, žluto-červeného, větší kapka asi velikosti fazolky. Poté už se k misce nevrátila a odmítala baštit.
Navštívím dnes našeho veterináře, ale ráda bych znala i váš názor na celou tuto patálii.
Děkuji moc zavaši odpověď. Naďa T.

Nada T.
Příspěvky: 5
Registrován: úte 05. kvě 2020 9:19:46

Re: Cotonek, fenka 9 let, problém se stolicí

Příspěvekod Nada T. » čtv 18. čer 2020 0:11:12

Dobrý večer, v pondělí nám veterinář udělal další odběr krve, právě jsem obdržela výsledky rozboru:
Gastrointestinal diseases
Add-On test
<= 200 ug/L 201-399 ug/L >= 400 ug/L
not suspicious of pancreatitis borderline result
suspicious of pancreatitis
Canine Specific Pancreatic Lipase
46 ug/l

Folic acid
36.9 21.1 - 54.0 nmol/l

Vitamin B12
671 173 - 599 pmol/l +
TLI
42.2 ug/l +
1) 2)
provisional reference range: 8.5 - 35 ug/l
(ECLIA)
Interpretace a komentáře:
1)
Cobalamin supplementation should be considered even when serum cobalamin concentration is in the low reference range.
2)
Location Leipzig (not accredited)
3)
The basal cortisol level was incorporated into the profile as the possible
cause of chronic diarrhoea for the diagnosis of typical or atypical hypoadrenocorticism.
Levels of > 2 ug/dl (55 nmol/l) preclude hypoadrenocorticism with a high degree of certainty (sensitivity 100%, specificity 63.3%; source: Bovens et al.:
Basal Serum Cortisol Concentration as a Screening Test for Hypoadrenocorticism in Dogs; Journal of Veterinary Internal Medicine, Volume 28,
Issue 5, September/October 2014, Pages 1541 -1545)
Where there are low levels, a corresponding signalment and the relevant
clinical symptoms, performing an ACTH stimulation test should be considered,
if necessary.
Neskopíroval se Cortizol: výsledek 136,6 , ref.rozhraní 24,8-124,2 nmol/l

Ve čtvrtek jsme objednané na kolonoskopii.
Mohu poprosit o váš názor na tuto situaci?
Dekuji Naďa T.


Zpět na “Psi”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti